دکتر روحانی عازم جمهوری آذربایجان شد

۱۳۹۳/۰۸/۲۱     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد:
روابط بسیار نزدیکتر ایران با همسایگان، از سیاستهای دولت یازدهم است / چندین تفاهم‌نامه و قرارداد در سفر به باکو امضا می‌شود

رییس جمهوری، گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان و ارتقاء سطح همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی میان دو کشور را از مهم‌ترین اهداف سفر خود به باکو برشمرد و اظهار امیدواری کرد این سفر روابط دو ملت و دولت را مستحکم تر سازد.

رییس جمهوری اسلامی ایران عصر چهارشنبه برای دیداری رسمی از جمهوری آذربایجان، تهران را به مقصد باکو ترک کرد.

در مراسم بدرقه رسمی رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری و معاون اول رییس‌ جمهوری حضور داشتند.

گسترش همکاریهای تهران – باکو در عرصه های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اهداف این سفر است.

دیدار و مذاکره با الهام علی‌اف رییس‌ جمهوری آذربایجان، دیدار و گفتگو با رییس و اعضای پارلمان جمهوری آذربایجان، سخنرانی در نشست بازرگانان و تجار دو کشور، امضای اسناد همکاری و شرکت در نشست خبری از جمله برنامه‌های سفر دو روزه دکتر روحانی به باکو خواهد بود.

هیأت بلند پایه‌ای از بازرگانان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی رییس جمهور را در این سفر همراهی می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه و در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران گفت:
یکی از سیاست‌های مهم دولت یازدهم که از ابتدا آن را اعلام کرده است، ایجاد روابط بسیار نزدیک‌تر با کشورهای همسایه است.
رییس جمهوری اضافه کرد: جمهوری آذربایجان کشوری است که علاوه بر همسایگی دارای فرهنگ، تمدن و مذهب مشترک هستیم و روابط نزدیک‌تر با این کشور برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر روحانی با اشاره به سه دیدار گذشته خود با رییس‌ جمهور آذربایجان اظهار داشت: در دیدارهای سه گانه گذشته درباره گسترش روابط دو کشور و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کرده‌ایم و در این سفر هم این مباحث را ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های بسیار فراوان دو کشور برای گسترش همکاری ها و ایجاد روابط نزدیک‌تر به نفع دو ملت، گفت: مسایل مرتبط با انرژی و رژیم حقوقی دریای خزر و منابع زیربستر این دریا، محیط زیست، شیلات، همکاریهای مرزی، توریسم و تجارت و بازرگانی ، زمینه‌های مناسبی است که می‌توانیم آنها را به نفع منافع دو کشور فعال کنیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در جریان این سفر تفاهم‌نامه و قراردادهای متعددی در زمینه ارتقاء همکاری دوجانبه به امضاء خواهد رسید.

رییس جمهوری همچنین به تقویت همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور اشاره کرد و گفت: در زمینه مسایل منطقه‌ای نیز دو کشور ظرفیت‌های فراوانی دارند و در این راستا قفقاز پلی برای ایران به شمال و شرق اروپا محسوب می‌شود و ایران نیز پل ارتباطی مناسبی برای منطقه قفقاز است که باید این پل ارتباطی را با ایجاد روابط چندجانبه هر چه بیشتر مستحکم‌ کنیم.

دکتر روحانی بحث و تبادل نظر در خصوص مسایل و معضلات منطقه‌ای از جمله تروریسم را از دیگر مباحث مورد بررسی در جریان این سفر دانست و گفت: در جریان این سفر همچنین در خصوص معضلات منطقه‌ای از جمله تروریسم بحث و تبادل نظر انجام خواهد شد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: دو کشور در خصوص مسایل بین‌المللی از جمله مسأله قیمت نفت نیز با یکدیگر همکاری می کنند و در این سفر در این زمینه‌ها نیز مذاکراتی انجام خواهد شد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها