رئیس جمهوری خطاب به مجلس: بین ما و شما، آنچه قضاوت می‌کند خداوند بزرگ، قانون اساسی و افکار عمومی است

۱۳۹۳/۰۹/۰۵     |       rouhani.ir     |     مجلس

دکتر روحانی در جلسه دفاع از وزیر پیشنهادی علوم در مجلس:
دکتر فرهادی شخصیتی مومن، معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه‌ها است

رییس جمهوری در جلسه دفاع از وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضع دولت در برابر مجلس شورای اسلامی همواره اخلاق، ادب و قانون است و ما به آراء مجلس در هر شرایطی احترام می‌گذاریم و رأی مجلس به عنوان رأی مردم مورد احترام ما است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز چهارشنبه برای دفاع از پنجمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس حضور یافته بود، گفت: بین ما و شما، آنچه قضاوت می‌کند خداوند بزرگ، قانون اساسی و افکار عمومی است.

رییس جمهوری، دکتر فرهادی را شخصیتی مومن، معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه ها خواند و اظهارداشت: وزیری که امروز معرفی شده، دارای سوابق گسترده و زیادی از آغاز پیروزی انقلاب است. وی جزو چهره‌های انقلابی دوران مبارزات ستم شاهی در شهر مشهد مقدس بوده و بعد از پیروزی انقلاب هم همواره به عنوان خادم این انقلاب بودند.

دکتر روحانی در ادامه رأی اعتماد به وزرا در ادوار مختلف دولت‌ها را پیوند بسیار مبارکی بین مجلس و دولت خواند و گفت: وزرا به این ترتیب تنها از حمایت دولت برخوردار نبوده و از رای اعتماد مجلس نیز برخوردارند.مایلم در آغاز سخن ایامی را که به روز مجلس، یعنی دهم آذر نزدیک می‌شویم، به نمایندگان ملت تبریک و تهنیت عرض کرده و بر روح همه شهیدان مجلس بویژه شهید بزرگوار «مدرس» درود و سلام بفرستم.

رییس جمهوری با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز در ادوار مختلف بار سنگین قانون‌گذاری، نظارت، دموکراسی، پیگیری برای اجرای قوانین، تصویب لوایح بسیار مهم و سرنوشت‌‌ساز و طرح‌های بسیار مهم، قوانین مربوط به برنامه پنج ساله و بودجه‌های سنواتی را برعهده داشته است، افزود: همچنین رأی اعتماد به وزرا در ادوار مختلف دولت‌ها بر عهده مجلس شورای اسلامی بوده که این رأی اعتماد پیوند بسیار مبارکی را بین مجلس و دولت بوجود می‌آورد و وزرا به این ترتیب تنها از حمایت دولت برخوردار نبوده و از رای اعتماد مجلس نیز برخوردارند.


متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
 

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

مایلم در آغاز ایامی را که به مجلس شورای اسلامی و به دهم آذر نزدیک می‌شویم به نمایندگان ملت تبریک و تهنیت عرض کنم و بر روح همه شهیدان مجلس بویژه شهید بزرگوار "مدرس"، درود و سلام بفرستم.

مجلس شورای اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز در ادوار مختلف بار سنگین قانون‌گذاری، نظارت، دموکراسی و پیگیری برای اجرای قانون، تصویب لوایح بسیار مهم و سرنوشت‌‌ساز و طرح‌های بسیار مهم، قوانین مربوط به برنامه پنج ساله و بودجه سالانه را بر عهده دارد. همچنین رأی اعتماد به وزرا در ادوار مختلف که این رأی اعتماد پیوند بسیار مبارکی را بین مجلس و دولت بوجود می‌آورد و وزرای ما تنها از حمایت دولت برخوردار نیستند.

وزیر زمانی وارد وزارتخانه می‌شود که تأیید و رأی مثبت نمایندگان را به همراه دارد. حراست از مرزها که شما می‌دانید هرگونه تغییر در مرزها با رأی بسیار بالای مجلس شورای اسلامی امکان‌پذیر است و همچنین (تایید) قراردادها، مقاوله‌نامه‌ها و همه مسایل مهمی که به عنوان قرارداد بین ایران و کشورهای مختلف منعقد می‌شود و حتی دادن وام به کشورها، از جمله امور و کارهایی است که بر دوش مجلس شورای اسلامی است.

فرصت این جلسه ما نیست و الا اشاره می‌کردم که از مجلس اول تا امروز در همه موارد حساس، مجلس شورای اسلامی رسالت و وظیفه بسیار مهم خود را در قبال ملت ایران به عنوان نمایندگان ملت به خوبی ایفا کرده‌است و این مجلس هم همان مسیر را تا پایان ان‌شاء الله ادامه خواهد داد که همه ثمره این مجالس، کشوری در مسیر قانون، مقررات، مردم‌سالاری دینی، استحکام قوای سه گانه تحت هدایت‌های مقام معظم رهبری و در نهایت ساختن قدرت بزرگ ملی در برابر رقبا و یا دشمنان است.

امیدوارم روز به روز عظمت مجلس و توفیقات شما نمایندگان مجلس برای خدمت به مردم شریف ایران بیشتر و بیشتر باشد، امروز برای پنجمین بار خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیدم تا وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه بسیار مهم علوم، تحقیقات و فناوری را معرفی کنم.

از همه کاندیداهای سابق و وزرای پشنهادی سابق که قبول زحمت کردند و به مجلس شورای اسلامی آمدند و توانستند رأی ۷۰ یا ۷۹ نماینده را در کنار خودشان داشته باشند اما در عین حال نتوانستند رای اکثریت نمایندگان را کسب کنند، تشکر می‌کنم که برای رضای خدا خود را آماده کردند .چون یک مقدار به مجلس آمدن و پشت تریبون سخت است ، مخالف و موافق و گاهی برای خود طرف و خانواده طرف مشکلاتی را ایجاد می‌کند اما در عین حال آنها برای انجام وظیفه آمدند از آنان سپاسگزاری می کنم امیدوارم در مسئولیت‌های دیگر بتوانند برای خدمت به مردم عزیز کشورمان ادای وظیفه کنند.

امروز جناب آقای دکتر فرهادی که همه شما شاید به اندازه خود من و یا بیشتر او را می‌شناسید به عنوان وزیر جدید برای این وزارتخانه مهم معرفی شده است و ایشان در زمینه هم وزارت علوم و هم در زمینه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارای سابقه است.

دموکراسی ایران غیرحزبی است و این در دنیا کمتر تجربه شده است

من یکبار دیگر قبل از اینکه ویژگی‌های جناب آقای فرهادی را بیشتر بیان کنم می‌خواهم به ملت شریف ایران عرضه بدارم رأی نیاوردن وزرا را سایت‌ها،‌رسانه‌ها به مسایلی منتسب نکنند که نتیجه آن اهانت به مجلس شورای اسلامی و یا نمایندگان محترم مجلس باشد، به هر حال ما یک دموکراسی ویژه‌ای در ایران داریم. دموکراسی غیرحزبی و این دموکراسی در دنیا کمتر تجربه شده است.

اگر دموکراسی ما حزبی بود ما دو یا سه حزب بزرگ داشتیم اقلیت و اکثریت داشتیم دولت و مجلس از یک حزب بود معمولا و یا حتی اگر از دو حزب بود معلوم بود یک مقدار کار آسان‌تر می‌شد لااقل در تعامل سیاسی اما به هر حال قانون اساسی ما این شیوه را انتخاب کرده و ما هم در طول این مدت همین راه را ادامه دادیم البته این شیوه امتیازات و مشکلات خودش را هم دارد البته این بدان معنا نیست که ما تامل نکنیم و راه بهتر را انتخاب نکنیم.

شیوه دموکراسی ما این چنین است . دموکراسی آنجا که نظرات نهادهای قانونی با افکار عمومی مردم منطبق است کار سهل پیش می رود اما گاهی وقت‌ها هست چون شما می دانید در فراز و نشیب در سال‌های مختلف در انتخابات‌های گوناگون افکار عمومی مردم ایستا نیست.

افکار عمومی مثل نهر زلال و روان است / معیار ما ۲۴ خرداد است / گفتمانی رأی آورد که با نفر بعدی ۱۳ میلیون اختلاف رای دارد

در یک نقطه ۵ یا ۴ سال نمی‌ایستد افکار عمومی مثل نهر زلال و روان است. هر ساعت او حرکت جوهری که ملا صدرا بیان می‌کند آن حرکت جوهری در افکار عمومی خیلی سریع‌تر وجود دارد بهر حال افکار عمومی تغییر می‌کند و ما همواره باید با فکر مردم و در کنار افکار مردم باشیم. البته افکار عمومی مردم از چارچوبی تبعیت می‌کند. از فرهنگ دینی از فرهنگ ملی از منافع ملی، مصالح ملی.

معمولا اکثریت قاطع مردم خطا نمی‌کنند در آخرین انتخاباتی که افکار مردم را دیدیم و باید معیار ما باشد ۲۴ خرداد است و گفتمانی مورد تایید مردم بود و فردی مورد انتخاب مردم قرار گرفته که اگراختلاف رای این فرد با نفر بعدی یک میلیون رای بود می گفتیم دو گفتمان بوده است.

اما اگر گفتمانی رای آورده که با نفر بعدی سه برابر یعنی ۱۳ میلیون اختلاف رای دارد این نشان می دهد که این افکار و این گفتمان مورد تایید قاطع مردم است. ضمن اینکه گفتمان نفر اول با نفر بعدی خیلی تفاوت زیاد نداشته است.

من فکر می‌کنم گفتمان اعتدال مورد قبول همه ما است مخصوصا مقام معظم رهبری بر گفتمان اعتدال تاکید فرمودند. گفتمان اعتدال، گفتمان دین ما است. گفتمان فرهنگ بزرگ ایران ما است و ما امت وسط هستیم و بر مبنای امت وسط حرکت می‌کنیم.

بین ما و شما، آنچه قضاوت می‌کند خداوند بزرگ، قانون اساسی و افکار عمومی است

بنابراین دموکراسی چارچوب‌هایی دارد،‌ نهادهایی دارد و همه ما باید در این چارچوب‌ها حرکت بکنیم. موضع دولت در برابر مجلس شورای اسلامی همواره اخلاق، ادب و قانون است ما به آرای مجلس شورای اسلامی در هر شرایطی احترام می‌گذاریم و رأی مجلس به عنوان رأی مردم مورد احترام ما است بین ما و شما هم آنچه قضاوت می‌کند خداوند بزرگ و قانون اساسی و افکار عمومی است. حکم ما بعد از خداوند اصول قانونی اساسی و حکم ما افکار عمومی مردم است.

می‌خواهم از همه زحماتی که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از آغاز دولت تا امروز کشیدند، تشکر کنم. در مقاطع مختلف ما در کنار هم بودیم و در مسایل مهم کشور هم امروز در کنار هم خواهیم بود.

وزیری که امروز خدمت شما معرفی شده دارای سوابق گسترده و زیاد از آغاز پیروزی انقلاب است، البته ایشان جزو چهره‌های انقلابی دوران انقلاب در شهر مشهد مقدس بودند و بعد از پیروزی انقلاب هم همواره به عنوان خادم این انقلاب بودند.

مهم‌ترین معیار برای ما خدمت به انقلاب و خدمت به مردم است ایشان در جهاد دانشگاهی در کمیته‌های ستاد انقلاب فرهنگی به عنوان مسئول دانشگاه ، خدمات فراوانی داشتند. خیلی از گوش‌ها را شنوا کرده‌اند.

البته آقای دکتر هاشمی هم خیلی از چشم‌ها را بینا کردند ان شاء الله قلب سلیم هم با شما.

امیدواریم با چشم بینا و گوش شنوا و دل پاک و سلیم بتوانیم مسیر مسئولیت را ادامه دهیم و به مقصد برسانیم.

اینکه آقای دکتر فرهادی در هر دو وزارتخانه مسئولیت داشتند این یک نقطه امتیازی است. درست است دو وزارتخانه داریم و وظایف آنها در قانون تفکیک شده اما در عین حال هر دو وزارتخانه آموزشی هستند، باید با هم هماهنگ باشند و همکاری کنند و نزدیک باشند.

حتی در آینده پیش‌بینی دانشگاه‌های جامع، ممکن است مورد بحث و بررسی دولت و مجلس قرار بگیرد آنچه برای ما مهم است اینکه ایشان فردی انقلابی، مؤمن و فردی معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه است.

دانشگاه ما باید از کمیت به کیفیت بهتر برسد دانشگاه ما باید دانشگاه علم و آگاهی به سیاست و نه سکو برای جناح‌های مختلف سیاسی باشد و ایشان به این امر معتقد است که دانشگاه آرام باشد و مرکز علم باشد و دانشگاه باید با مشکلات جامعه ما توأم باشد اگر مشکلاتی در کشور ما در بخش‌های مختلف وجود دارد این دانشگاه است که باید به کمک ما بیاید ما تنها اقتصاد دانش بنیان نمی‌خواهیم سیاست و فرهنگ و تعامل و دولت و مجلس و حرکت قوای سه‌گانه هم باید دانش بنیان باشد.

آنچه در اختیار داریم در کنار وحی که بالاترین مسیر هدایت ما است عقل و علم است و این سه در کنار هم می‌تواند ما را به مقصد نهایی برساند و ما می‌ توانیم به نقطه‌ای برسیم کشور ایران به عنوان مرجع علمی برای منطقه و جهان اسلام باشد.

امیدوارم آقای دکتر فرهادی با شناختی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارند و در مقاطع حساس مسوولیت وزارت علوم و یا بهداشت را بر دوش داشتند، با رای قاطع شما نمایندگان محترم از این وزارتخانه هم گره باز شود و وزیر بتواند انجام مسئولیت بکند و دانشگاه‌های ما بتوانند نشاط خود را باز یابند.

اما رحل فرمودند ما نیاز داریم به یک ارتش ۲۰ میلیونی

در پایان لازم می‌دانم این ایام که ایام بسیج و امروز روز بسیج است و ایام نیروی دریایی است به هر دوی اینها تبریک بگویم می‌دانید که امام راحل ما در ۵ آذر ۱۳۵۸ در یک سخنرانی شان فرمودند ما نیاز داریم به یک ارتش ۲۰ میلیونی و حتی ایشان تعبیر کردند که جوانهای ما باید آموزش ببینند و اینجور نباشد که وقتی تفنگی در دستشان قرار می‌دهند بلد نباشند از آن تفنگ استفاده کنند. حتی بیان کردند که ما ۲۰ میلیون تفنگدار نیاز داریم.

بنابراین امام با آن بیانشان در ۵ آذر این موضوع بسیار مهم بسیج و ارتش ۲۰ میلیونی کلید خورد و شما دیدید در جنگ تحمیلی بسیج چه نقش بزرگی را ایفا کرد و امروز هم نقش بسیار مهمی بر دوش دارد و همچنین ما نیروی دریایی داریم. در این ایام که شما می‌دانید نیروی دریایی در همان ماه‌های اولیه توانست موفقیت‌های بسیار بزرگی را به دست بیاورد و در واقع بعد از آذر سال ۵۹ باقیمانده نیروی دریایی عراق را برای همیشه در خور عبدالله حبس کرد و رشادت‌های نیروی دریایی از یاد ملت ایران نخواهد رفت.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها