سفر حسن روحانی به سنندج، ارومیه و تبریز

۱۳۹۲/۰۳/۲۰     |       rouhani.ir     |     سنندج-ارومیه-تبریز

هر کس بخواهد اقوام ایرانی را جدا جدا ببیند،‌ او ایرانی نیست

در دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه جزو اولین برنامه ما خواهد بود

حسن روحانی گفت: از نظر من اصل 15 ،‌19 و 22 و 3 قانون اساسی با اصل اول اصل آخر و اصل وسط برابر است و همه مردم ایران زمین باید احساس کنند که حقوق شهروندی واحد خواهد داشت.

سفر به سنندج مرکز استان کردستان

روحانی در فرودگاه بین‌المللی سنندج مورد استقبال برخی مقامات محلی و مسوولین ستاد خود در این استان و هواداران مردمی خود قرار گرفت که شعارهای از جمله "روحانی قهرمان امید خلق ایران"،‌ "روحانی روحانی حمایت می‌کنیم"،‌ " سلام بر روحانی درود بر خاتمی" سر می‌دادند.

وی در بدو ورود و در جمع خبرنگاران رسانه جمعی استان کردستان در سنندج، اظهار داشت: استعدادهای کردستان در حوزه گردشگری و ویژگی های طبیعی، بازرچه های مرزی، تجارت خارجی و حوزه صنعت و معدن بسیار بالا است و این بهترین فرصت برای توسعه استان کردستان است.

وی افزود: متاسفانه علیرغم اینکه استان کردستان دارای ظرفیت و پتانسیل های بالایی در این حوزه است، اما دولت در رابطه با توسعه این زیرساخت ها عملکرد مناسبی نداشته است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور ادامه داد: کردستان از لحاظ صنعتی نیز پتانسیل بالایی دارد که در اغین حوزه نیز عملکرد مناسبی وجود نداشته و نیاز است زیرساخت های توسعه این حوزه فراهم شود.

روحانی یادآور شد: ویژگی های طبیعی و گردشگری استان کردستان نیز پتانسیل توسعه گردشگری را در این استان را می تواند فراهم کند و نیاز است در این حوزه نیز اقدامات مناسبی صورت گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به مشکلات عدیده ای که در حوزه بیکاری و کمبود اشتغال دیده می شود، در دولت آینده تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا پتانسیل های این استان را به کار گیریم تا کردستان را نیز همانند دیگر استان های کشور استانی توسعه یافته ببینیم.

حسن روحانی در اتوبوس حامل خود تا سالن آزادی سنندج مورد استقبال هواداران خود قرار گرفت و به ابراز احساس آنها پاسخ گفت.

روحانی در سالن آزادی سنندج در جمع هواداران خود سخنرانی می‌کند.


سخنرانی در سالن آزادی سنندج

حسن روحانی که در سفر تبلیغاتی خود به کردستان در جمع هواداران خود در سالن آزادی سنندج سخن می‌گفت، اظهار کرد: سلام بر کرد و کردستان، سلام بر امام که آزادی وعزت را بر ما آورد سلام بر رهبری که پایه خیمه و اتحاد در این کشور است و سلام بر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی.

وی خطاب به هواداران خود گفت:‌شور و احساسات شما برای آن است که ایران آینده را آزادتر و آبادتر می‌خواهید.

روحانی اضافه کرد: اینجا استان کردستان قهرمان است و کرد یعنی قهرمان و ما 24 خرداد را به حماسه بزرگ سیاسی و تاریخی تبدیل خواهیم کرد. و با رای‌مان در کنار صندوق نخواهیم گذاشت آنها که اعتقاد به تبعیض دارند، پیروز شوند.

این کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری اضافه کرد: ‌این جمله را برای این نمی‌گویم که به من رای بدهید و یا به این خاطر که در بیانیه‌ی اقوام ومذاهب بر آن تاکید کرده‌ام و بخشی از برنامه دولت تدبیر و امید است، بلکه ایمان واعتقاد من این است و قلبم گواهی می‌دهد که ایرانی، ایرانی است و هر کس بخواهد کرد و لر و بلوچ و آذری و ترکمن ،عرب و فارس را جدا جدا ببیند او ایرانی نیست.

روحانی با بیان این‌که ما یک ملت واحد هستیم ،تصریح کرد: ‌اگر کسی فکر می‌کند قومی خار است یا خاشاک است خودش خار است.

وی با بیان این‌که من هرگز منتی سر شما نمی‌گذارم دست همه شما را می‌بوسم افزود:‌اگر گفتم تبعیض را کنار می‌گذارم و حقوق شهروندی را تدوین می‌کنم این متن قانونی اساسی است و از نظر من اصل 3 و 15 و 19 و 22 قانون اساسی با اصل اول و آخر و وسط آن برابر است.

روحانی با تاکید بر این‌که من کردستان و کرد را دوست دارم گفت: زنان کردستان بار سنگین حتی اقتصاد را بر دوش دارند و افتخار این سرزمین هستند.

وی با بیان این‌که من به وعده‌ای که در بیانیه اقوام و مذهب به شما دادم پایبند هستم و به آن عمل می‌کنم خاطر نشان کرد: ‌بلافاصله پس از تشکیل دولت تدبیر و امید کارگروه ویژه برای افزایش اعتبارات کردستان تشکیل می‌دهم چون کردستان در سالهای گذشته رنج زیادی کشیده است که باید آن سختی‌ها جبران شود.

وی به ظرفیت‌های کشاورزی دامپروری و گردشگری استان کردستان اشاره کرد و افزود: ‌اگر صنعت گردشگری در کردستان احیا شود مساله بیکاری به طور کامل حل خواهد شد.

روحانی با بیان این که از لحاظ دانشگاهی کردستان باید چنان رشد کند که مردم سلیمانیه به سنندج بیایند گفت: دانشجویان ما نباید به خاطر ادامه تحصیل به کشورهای همسایه بروند.

روحانی با اشاره به ظرفیت طبیعت، آب وهوا آثار باستانی و تاریخی کردستان تصریح کرد:‌ کردستان می‌توان قطبی ازقطب‌های گردشگری ایران عزیز باشد و باید کاری کنیم که صادرکننده کالا و خدمت به کشور همسایه‌مان عراق باشییم.

وی در ادامه یادی از مرحوم مهندس ادب نماینده‌ی سابق مردم کردستان درمجلس شورای اسلامی کرد و گفت:‌ مرگ او برای من درد آور بود.

روحانی با تاکیدبر این که باید بازارچه‌های مرزی را فعال‌تر کنیم اظهارکرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا همه کسانی که قبلا به هر دلیل از کشور خارج شدند بتوانند به کشور عزیزشان برگردند و باید با آنها حرف بزنیم و زمینه‌ی آن را آماده کنیم چون دولت تدبیر امید دولت صلح و آشتی خواهد بود.

وی با بیان این که وعده می‌دهم در دولت تدبیر و امید منزلت اقوام و اهل سنت به جای اصلی خود بازگردد و فرهنگ و هنر کردستان به عنوان بخشی از فرهنگ ایران عزیز و به عنوان فرهنگ اثرگذار به جایگاه و منزلت خود برگردد خاطر نشان کرد: در ‌دولت تدبیر و امید آشتی با کشورهای همسایه و جهان برنامه‌ی ما خواهد بود چون منن سیاست خارجی امروز را نمی‌پسندم وبه دنبال تعامل سازنده هستم تا از این طریق قدم به قدم تحریم‌ها را کاهش دهیم و در نهایت تحریم را خواهیم شکست.

این کاندیدای انتخابات یازدهمین ریاست جمهوری با اشاره به این‌که زنان جامعه ما مظلوم هستند افزود: ‌نباید بگذاریم خیابان دانشگاه و مدرسه و بازار محیطی باشد که حضور زنان برایشان نگران کننده باشد، بلکه همه فضای کشور باید برای زنان امن باشد.

روحانی در پایان با تاکید بر این که 24 خرداد پیروز خواهیم بود خاطر نشان کرد:‌هر کس می‌خواهد وضع 8 سال گذشته ادامه پیدا کند به من رای ندهد و هر کس می‌خواهد دولت تدبیر و امید یادآور دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و دولت حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی باشد به من رای بدهد.

به گزارش ایسنا در این مراسم هواداران روحانی شعارهایی به زبان کردی در حمایت از او و شعارهایی با مضامین" روحانی کلید درب مایی"،"رئیس جمهور شمایی"، "صل علی محمد ناجی ملت آمد"، "رای ما یک کلام روحانی والسلام" سر می‌دادند و سید موسی حسینی از روحانیون برجسته سنندج قبل از سخنرانی حسن روحانی به زبان کردی سخنرانی کرد.

 

سفر به ارومیه

روحانی در فرودگاه ارومیه مورد استقبال جمع کثیری از هوادارانش قرار گرفت. مردم ارومیه با شعار آذربایجان بیدار و حامی روحانی است، کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را مورد استقبال خود قرار دادند.

دکتر روحانی در گلزار شهدا حضور یافت و برای شهدای شهر ارومیه قرائت فاتحه کرد.

 

هزاران نفر در ورزشگاه شهید آهن‌دوست از روحانی استقبال کردند

دکتر حسن روحانی در ورزشگاه شهید آهن دوست ارومیه با استقبال پرشور 8000 نفر از مردم این شهر روبه‌رو شد. آقای عبدالعلی‌زاده نماینده سابق مردم ارومیه به روحانی خیرمقدم گفت. مردم پایکوبان روحانی روحانی می‌گفتند، و با شعارهایی مانند دریاچه ارومیه احیا باید گردد، روحانی روحانی حمایت‌ات می‌کنیم، آذربایجان یک کلام روحانی والسلام از حضور ایشان استقبال کردند.


سخنان روحانی در جمع پرشور مردم آذربایجان‌غربی و شهر ارومیه:
در دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه جزو اولین برنامه ما خواهد بود

با سلام به همگی دختران و پسران، آذربایجان‌غربی، شهدای غیور آذربایجان همچنین درود بر روح پرفتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبری معظم و با سلام و درود به هاشمی و خاتمی با مردم ارومیه سخن گفت.

وی اظهار داشت: روز 24خرداد سرنوشت کشور را تعیین خواهیم کرد، نوبت افراط‌گران دیگر بس است و ما اعتدال را جایگزین می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه: صلح و دوستی و برادری را جایگزین خواهیم کرد اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید دیگر از دروغ خبری نخواهد بود و ما باید ثبات و آرامش را به کشور بازگردانیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه افزود: در دولت آینده 5/3میلیون بیکار و 867هزار دانشجوی فارغ‌التحصیل بدون شغل نخواهیم داشت. در دولت تدبیر و امید ارزش پول ملی در ارز شش ماه به یک‌سوم تقلیل پیدا نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه دولت آینده، دولت شعور است نه شعار افزود: دریاچه ارومیه را احیا خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت خشک شود. شما گفته بودید که دریاچه را با اشک چشمتان پر می‌کنید. من به فدای چشمان همه آذربایجان هستم. بدانید که من به شما قول می‌دهم اگر بار مسئولیت اجرایی بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت دریاچه ارومیه در دستور کار خواهد بود.

روحانی ادامه داد: در مرکز تحقیقات استراتژیک مدت‌هاست کارگروه ویژه‌ای برای دریاچه ارومیه تشکیل داده‌ایم و اگر دریاچه ارومیه خشک شود، زندگی 14میلیون در معرض خطر قرار خواهد گرفت. در نتیجه باید آب دریاچه خزر به ارومیه منتقل شود من به شما قول می‌دهم که در دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه جزو اولین برنامه ما خواهد بود و پیش‌بینی اولیه ما این است که انتقال آب خزر به اردبیل، تبریز و ارومیه تا 5/2میلیارد خرج دربردارد اما با ایجاد دریاچه‌های وسط راه و رونق کشاورزی بیش از 70درصد از هزینه‌ها قابل جبران است.

روحانی در ادامه با بیان اینکه دومین وعده من به شما اجرای اصل 15 قانون اساسی است گفت: این حق مردم است که بتوانند راجع به زبان مادری خود تصمیم بگیرند. وعده سوم من به شما تدوین و اجرای حقوق شهروندی است. در حقوق شهروندی اقلیت و اکثریت نیز وجود ندارد. کرد و آذری و ترکمن و بلوچ و لر و عرب و فارس یکسان هستند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: فقط با از بین بردن تبعیض می‌توانیم کشور را به توسعه برسانیم و ما قادریم قانون اصل 44 را که در این هشت سال به آن اعتنایی نشده است را عملیاتی کنیم.

روحانی همچنین با بیان اینکه وعده چهارم من به شما در دولت تدبیر و امید ایجاد دانشگاهی آرام و آزاد است گفت: در دولت تدبیر و امید دیگر به خاطر یک انتقاد استادی اخراج نخواهد شد و دانشجوی ستاره‌دار نخواهیم داشت. زنان دارای حقوق مساوی بوده و در خیابان و پارک و محیط آموزشی احساس نگرانی نخواهند کرد.

روحانی گفت: ما با دنیا در تقابل نخواهیم بود و در برابر بیگانگان سر تسلیم فرود نخواهیم آورد بلکه با تفاهم و تساهل پیشرفته و تحریم را مهار می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه افزود: عزیزان کسی به شما نگوید رئیس‌جمهور از قبل تعیین شده است و رای شما اثر ندارد یا حفظ نخواهد شد، اینها می‌خواهند افراد خود را یکبار دیگر بر مردم مسلط کنند.

وی همچنین تصریح کرد: من همیشه گفته‌ام از کلمه زندان تنفر دارم. من با ایجاد وحدت و اتحاد کاری خواهم کرد که خانواده‌ها آسوده بخوابند. ما می‌توانیم 25خرداد امسال جشن پیروزی بگیریم.

 

سفر به تبریز

در ادامه سفرهای تبلیغاتی خود دقایقی پیش وارد تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی شد.

حسن روحانی در بدو ورود به فرودگاه شهید مدنی تبریز مورد استقبال مسوولان ستاد استانی خود و جمعی از مردم قرار گرفت که شعارهایی از جمله "سلام بر روحانی درود بر هاشمی"، "فقط روحانی" سر می‌دادند.

حسن روحانی از فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز به سمت ورزشگاه پوررشیدی حرکت کرد و اتوبوس حامل او، مورد بدرقه هوادارانش قرار گرفت.

 

سخنرانی در جمع هواداران در ورزشگاه پورشریفی تبریز

ورزشگاه پورشریفی تبریز با انبوهی از جمعیت پر شده بود و همه یکصدا برای روحانی شعار حمایتی سر داده و پرچم‌های بنفش با نام روحانی در دست داشتند.

روحانی پس از پاسخگویی به ابراز احساسات مردم تبریز سخنان خود را اینچنین آغاز کرد: سلام بر مردم پرشور تبریز، سلام بر آذربایجان و سلام بر غیورمردان سرزمین ایران. همه شما دیدید که در این هشت سال بر ما چه گذشت، در تمام این هشت سال خواستند تا آیت‌الله رفسنجانی را تخریب کنند اما همه شما دیدید که زمانی که وی برای ثبت‌نام به وزارت کشور رفت، مردم ایران چطور غرق در شادی و نشاط شدند. وی افزود برخی رسانه ملی را، رسانه مِیلی کرده‌اند شما خودتان باید رسانه باشید و پیام ما را به همه منتقل کنید.

وی افزود: عزیزان من در دنیا درد فراوان است اما ما روز 24خرداد را روز سرنوشت خواهیم کرد. رئیس‌جمهور آینده ایران با دست مبارک شما انتخاب می‌شود.

روحانی در ادامه و با اشاره به اینکه اگر دولت تدبیر و امید تشکیل شود گفت: ما نخواهیم گذاشت این همه جوان بیکار وجود داشته باشد دولت تدبیر و امید شادی را به شما بازمی‌گرداند دولت تدبیر و امید دولت خودشیفتگی نیست، دولت فقرمحوری نیست و تمرکززدایی نمی‌کند، در دولت تدبیر و امید از نیروهای خودی لایق استفاده خواهد شد. این در حالی است که در تمام این مدت آنها را کنار گذاشته‌اند.

وی تصریح کرد: بگذاریم در آذربایجان قهرمان ترک‌زبان مجریان استانی و شهرستانی از خودشان انتخاب شوند. در این استان این همه افراد شجاع و تحصیل‌کرده وجود دارد. در تهران اقتصاد و بازار دست آذری‌هاست. بخش بزرگی از دانشگاهیان و نخبگان را آذری‌ها تشکیل داده‌اند. پس باید تمرکززدایی را کنار بگذاریم تا مردم با دست خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند.

وی در بخشی از سخنان خود افزود: در هر بخشی نظام‌های صنفی و انجمن‌های حرفه‌ای باید کار را در دست بگیرند. در دولت تدبیر و امید برای بیماران صعب‌العلاج و درمان بیماری‌های خاص کارت هوشمند طراحی خواهد شد.

روحانی تأکید کرد: دولت من راه تکاملی دولت آیت‌الله هاشمی و سیدمحمد خاتمی را در پیش خواهد گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص با اشاره به روابط خارجی ایران دردولت تدبیر و امید گفت: ما راه میانه‌روی را جایگزین افراط و تفریط خواهیم کرد و سیاست خارجی امروز با تقابل و ستیزه‌جویی پیش نخواهد رفت. سیاست خارجی دولت ما تعامل سازنده با جهان خواهد بود. ما در دولت آینده اقتصاد را نجات خواهیم داد و اخلاق را احیا کرده و برای دانشجویان محیطی امن و آزاد مهیا خواهیم نمود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها