دیدارهای رییس جمهوری در حاشیه کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری

۱۳۹۳/۰۹/۱۸     |       rouhani.ir     |     سالن اجلاس سران

دیدارهای رییس جمهوری در حاشیه کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری

دکتر روحانی در دیدار وزیر امور خارجه عراق:
اجتماع بزرگ اربعین پیام وحدت، اتحاد و عشق به خاندان رسالت است

رییس جمهوری با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با تدابیر مسئولان سیاسی و امنیتی عراق، شاهد باشکوه‌ترین حضور مردمی در مراسم سالار شهیدان باشیم، گفت: اجتماع بزرگ اربعین به عنوان بزرگترین اجتماع مسلمانان، پیام وحدت، اتحاد و عشق خاندان رسالت را برای جهان و پیام مقاومت و یکپارچگی مردم را در خصوص اعتقاداتشان برای تروریست‌ها دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار «ابراهیم جعفری» وزیر امور خارجه عراق با تشکر از حضور وی در کنفرانس جهان علیه خشونت و افراطی گری اظهارداشت: دوستی عمیق دو ملت ایران و عراق نتیجه اشتراکات دینی و فرهنگی دو ملت و نیز تلاش‌های افرادی چون شما است.

رییس جمهوری با اظهار خشنودی از اینکه عراق در دوره جدید بر مشکلات فائق آمده و همه نهادهای آن طبق قانون، مستقر شده و مشغول کارند، افزود: امروز عراق از شرایط حاد و نگران‌کننده امنیتی عبور کرده است.

دکتر روحانی، آزادی مناطق وسیعی از عراق از حضور تروریست‌ها را برای ملت ایران خوشحال کننده توصیف و اظهار امیدواری کرد تا با فداکاری ملت، دولت و ارتش عراق همه این سرزمین از حضور تروریست‌ها پاک شود.

رییس جمهوری با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران از رهبری تا آحاد ملت همواره در کنار ملت عراق حضور داشته و خواهند داشت، تصریح کرد: ایران ثبات و امنیت عراق را ثبات و امنیت خود می‌داند و این موضوع در عمل به اثبات رسیده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه خواستار گسترش روابط صمیمانه و برادرانه ایران و عراق در تمام زمینه‌ها هستیم، خاطر نشان کرد: تهران و بغداد علاوه بر آنکه در حوزه سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی همراه هم هستند، باید در عرصه‌های داخلی نیز در زمینه‌های مختلف از جمله میان مراکز علمی و تحقیقی روابط گسترده‌ای را که از گذشته میان حوزه‌های علمیه نجف و قم برقرار بوده، توسعه دهند.

ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر و تمجید از سخنان رییس‌ جمهوری کشورمان که به صورت ریشه‌ای خاستگاه‌های بروز خشونت را مورد اشاره قرار داده بود، گفت: عمیق‌ترین وجه مشکل تروریسم در عراق خلاء فرهنگی است. نیروهای داعش به دلیل انحراف فکری و انسانی قبل از آنکه قربانی خود را بکشند، انسانیت خود را قربانی کرده‌اند.

وزیر امور خارجه عراق گفت: راه مبارزه با تروریسم از بین بردن ریشه‌های ظهور و رشد خشونت و افراطی گری است.

ابراهیم جعفری با اشاره به اینکه نیروهای مردمی در عراق تحت امر آیت‌الله سیستانی علیه گروه‌های تروریستی بسیج شده‌اند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در تأمین ثبات در منطقه نقش بسیار مثبتی ایفا کرده و در موضوع مبارزه با تروریسم نسبت به ائتلاف بین‌المللی پیشتاز بوده و قبل از تشکیل ائتلاف، به ملت عراق کمک کرد تا مانع سقوط استان‌های مهم این کشور شود.

وی با اشاره به برگزاری مراسم عظیم اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گفت: امروز چشم جهانیان به عراق دوخته شده، چرا که خلق یک حماسه عظیم در این کشور در جریان است.

 

رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه سوریه:
ملت سوریه پیروز نهایی صحنه خواهد بود / ایران در کنار ملت و دولت سوریه است

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت سوریه در مبارزه علیه تروریسم بوده و خواهد بود، اظهار امیدواری کرد که مسیر پیروزی ملت سوریه ادامه پیدا کند و صلح و آرامش به طور کامل در این کشور مستقر شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه و در دیدار «ولید معلم» وزیر امور خارجه سوریه تأکید کرد: امروز برای همگان روشن شده است که راه برخی کشورها در حمایت از تروریست‌ها نادرست و بی‌نتیجه بوده است و این حمایت‌ها تنها منجر به توسعه خشونت و ناامنی در منطقه شده است.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه کسانی که در سوریه اسلحه به دست گرفته‌اند معارض نبوده، بلکه تروریست‌ هستند، اظهار داشت: در ماه‌های اخیر این واقعیت برای جهانیان بیش از پیش آشکار شده است به طوری که امروز حتی کسانی که آنها را بوجود آوردند و حمایت کردند، آرام، آرام از تروریست‌ها فاصله می‌گیرند.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز برای منطقه و جهان روشن شد که دولت و ارتش سوریه توان مقابله با تروریست‌ها و حفظ کشور را دارند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه شرایط منطقه و جهان به سمت بهره‌گیری از راه‌حل سیاسی، متعادل و عاقلانه در سوریه است، گفت: مطمئن هستیم که ملت سوریه پیروز‌ نهایی این صحنه خواهد بود.

دکتر روحانی همچنین از حضور وزیر خارجه سوریه در نخستین اجلاس جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری قدردانی کرد.
وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار با اعلام تشکر دولت و ملت کشورش از رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران بخاطر حمایت‌های برادرانه، گفت: تهران و دمشق در سنگری مشترک قرار دارند.

ولید معلم، مأموریت تروریست‌ها در منطقه را جنگ و خونریزی دانست و از حمایت آمریکا و برخی کشورها در پشتیبانی و حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه انتقاد کرد.

وی با اشاره به حمله هوایی اخیر رژیم صهیونیستی و بمباران مناطقی از سوریه، اظهار داشت: هدف رژیم صهیونیستی و حامیانش از اینگونه حملات، تخریب زیرساخت‌های اقتصادی و ضربه به ملت سوریه است.

وزیر خارجه سوریه افزود: جهان عاری از خشونت و افراط‌گری، آرمان جهان امروز است و رییس‌ جمهوری ایران این ایده بزرگ را به درستی طرح و ابعاد آن را در سخنرانی امروز تبیین کرد.

 

دکتر روحانی در دیدار رییس‌ جمهوری سابق پاکستان:
مساعی مشترک تهران – اسلام‌آباد به نفع منطقه است

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: تبادل‌نظر و مساعی مشترک ایران و پاکستان می‌تواند به حل مشکلات منطقه کمک کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پیش از ظهر سه‌شنبه و در دیدار با «آصف علی‌زرداری» رییس‌ جمهوری سابق پاکستان گفت: تهران همواره خواهان روابط خوب و همکاری با اسلام‌آباد در عرصه‌های مختلف بوده است.

رییس‌ جمهوری در این دیدار که در حاشیه نخستین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراط‌گری انجام شد، اظهارداشت: پاکستان از کشورهایی است که همواره در معرفی آسیب‌های جدی از سوی تروریست‌ها قرار داشته و باید در زمینه مبارزه با علل شکل‌گیری خشونت و افراط‌گری فعالیت و جدیت بیشتری داشته باشد.

«آصف علی زرداری» رییس‌ جمهوری سابق پاکستان نیز با اشاره به روابط خوب دو کشور، همکاری تهران – اسلام آباد را به نفع آرامش، ثبات و امنیت در منطقه دانست.

وی با اشاره به گام‌های بلند کشورش در سال‌های گذشته به سمت دموکراسی واقعی، ایده و سخنان رییس‌ جمهوری کشورمان در زمینه جهان عاری از خشونت و افراط‌گری را ستود و این موضوع را نیاز واقعی جهان امروز توصیف کرد.

 

دکتر روحانی در دیدار معاون رییس اجرایی دولت افغانستان:
امیدواریم ثمره وحدت برای ملت افغانستان برچیده شدن ترور و خشونت و ایجاد ثبات و آبادانی باشد

رییس جمهوری با ابراز خشنودی از توافق گروه‌های مختلف سیاسی افغانستان و فعالیت دولت جدید این کشور گفت: افغانستان از تفرقه و اختلاف رنج‌های بسیاری برده و امیدواریم ثمرات وحدت و برادری برای این ملت برچیده شدن ترور و خشونت و ایجاد ثبات، آبادانی و پیشرفت باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار محمد محقق معاون رییس اجرایی دولت افغانستان، همچنین تولید مواد مخدر در افغانستان را آسیبی برای کل منطقه دانست و تلاش جدی برای برخورد با این موضوع را ضروری عنوان کرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: اگر دولت افغانستان از ایران درخواست کند، آماده کمک علمی و تحقیقاتی در جهت تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی و کاهش تولید مواد مخدر در این کشور خواهیم بود.

محمد محقق معاون رییس اجرایی دولت افغانستان نیز در این دیدار ضمن تشکر از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به ملت افغانستان از دوران جهاد و مقاومت تا دوران اخیر و کمک به استقرار مردم‌سالاری در این کشور، گفت: احساس ملت افغانستان نسبت به ایران بالاتر از همسایگی بوده و این کشور را برادری بزرگ برای خود می‌داند.

محقق همچنین با تشکر از دولت تدبیر و امید بابت فراهم شدن فرصت تحصیل و آموزش مهاجران افغان در مدارس ایران خواستار تسهیلات بیشتر در این زمینه شد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها