همایش امنیت غذایی

۱۳۹۱/۱۱/۰۲     |       آفتاب نیوز     |     سالن همایش آفتاب

امنیت غذایی زیربنای امنیت ملی است، اگر غذای کافی و مطلوب در سطح فرد، خانواده و ملی وجود نداشته باشد، دست‌یابی به امنیت ملی با چالش مواجه خواهد بود. به همین دلیل در اسناد فرادستی نظام به بحث خودکفایی و تولید داخلی تأکید شده است

 همایش «امنیت غذایی» از سوی معاونت پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز در سالن آفتاب برگزار شد.

دکتر حسن روحانی سخنران افتتاحیه این همایش گفت: این همایش در رابطه با موضوع بسیار بااهمیت است که از یک‌سو به کشاورزی و از سوی دیگر به صنعت برمی‌گردد. امنیت غذایی یعنی در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم برای خود و جامعه هراس و نگرانی نسبت به کمبود مواد غذایی و عدم توزیع عادلانه و ناسالم بودن آن نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در این راستا باید به امنیت توجه کنیم که عدم نگرانی است که در قرآن هم از امنیت به عنوان یکی از بالاترین وعد? الهی با مفهوم عدم نگرانی و آسودگی خاطر تعبیر شده است. بدترین ناامنی در یک جامعه غیرمنتظره بودن حوادث است. به همین دلیل برای حوادث غیرمترقبه در کشور ستادی تشکیل شده است، تا این ستاد بتواند با ظهور حوادث غیر مترقبه با آثار آن مقابله کند ولی اگر بنا باشد حوادث غیر مترقبه مرتباً تکرار شود چه باید کرد؟

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با طرح این پرسش که آیا شما در سال گذشته یا حتی از شهریورماه امسال شرایط اقتصادی امروز را پیش‌بینی می‌کردید؟ تصریح کرد: متأسفانه این مسأله به گفتمان مسلط به جامعه ما برمی‌گردد، اگر گفتمان جامعه، شعار شد همین می‌شود ولی اگر گفتمان عقلانیت و درایت باشد آن وقت نه اینکه حوادث غیر مترقبه کم می‌شود، بلکه اگر حادثه‌ای هم رخ دهد به خوبی تدبیر و اداره می‌شود.

دکتر روحانی افزود: گفتمان عقلانیت و خردورزی به ما می‌گوید که برای هر شرایط باید برنامه مناسب آن را طراحی و اجرا کرد، حال پرسش اساسی این است که آیا برنامه‌ریزی آینده‌نگری وجود داشته است؟ به طور مثال نمی‌شود جلوی زلزله را گرفت ولی می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و ساخت و ساز مناسب آثار تخریبی آن را به حداقل رساند.

وی گفت: بخشی از آرامش روانی جامعه با غذای کافی و سالم حاصل می‌شود پس به امنیت غذایی باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم. در این راستا به امنیت همه‌جانبه نیاز خواهیم داشت. مردم نیاز به ثبات و آرامش و اعتماد به آینده دارند که با برنامه‌ریزی مسئولین تأمین می‌شود. متأسفانه امروزه یک میلیارد جمعیت جهان از امنیت غذایی برخوردار نیستند و با فقر غذایی روبرو هستند. بر اساس برآورد سازمان خواروبار جهانی تا سال 2050 اگر بخواهیم با گرسنگی و فقر مقابله شود باید تولید محصولات را 70درصد افزایش داد. پس باید خود را برای شرایط جدید آماده کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر قرار است در آینده با جمعیت 150 میلیونی مواجه باشیم باید از امروز برای امنیت غذایی آنها برنامه‌ریزی کنیم. باید بدانیم که رشد تولید ملی و درآمد سرانه برای امنیت غذایی شرایط لازم است و نه کافی، اگر عدالت و توزیع عادلانه در جامعه نباشد امنیت غذایی برای همه طبقات لزوماً حاصل نمی‌گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امنیت غذایی زیربنای امنیت ملی است، اگر غذای کافی و مطلوب در سطح فرد، خانواده و ملی وجود نداشته باشد، دست‌یابی به امنیت ملی با چالش مواجه خواهد بود. به همین دلیل در اسناد فرادستی نظام به بحث خودکفایی و تولید داخلی تأکید شده است، ولی در هر صورت باید چه از طریق تولید داخلی و چه با برنامه‌ریزی از خارج باید برای امنیت غذایی کشور برنامه‌ریزی شود. وقتی در مقطعی قیمت مرغ ناگهان از 3 هزار تومان به 7 هزار تومان افزایش می‌یابد، می‌توان عدم برنامه‌ریزی مناسب را مشاهده کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: امنیت غذایی می‌تواند در سلامت جامعه نیز اثرگذار باشد. امروز سهم مردم در هزینه سلامت و درمان 70 درصد است در حالی که متوسط آن در جهان 18 درصد است. یک بخش از سلامت با امنیت غذایی تأمین می‌شود. غذای کافی و تغذیه مناسب می‌تواند تا حد زیادی سلامت مردم را تأمین کند. وقتی امنیت غذایی تهدید می‌شود حتی بازدهی آموزش و پرورش هم کاهش می‌یابد. از این‌رو باید به ابعاد گسترده امنیت غذایی توجه کنیم. هرچند در بحث تحریم معمولاً موضوع «غذا» مستثنی می‌شود ولی ما باید خود را برای شرایط سخت نیز آماده کنیم. از این‌رو باید کسانی که در راستای افزایش تولید داخلی تلاش می‌کنند مورد حمایت و تشویق قرار گیرند.

الگوی مصرف مواد غذایی نیز یک عنصر تعیین‌کننده است. باید دولت در این راستا، هم برای تولید و توزیع موادغذایی و هم برای صنایع غذایی کشور برنامه‌ریزی مناسب داشته باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه سیاست‌های دولت می‌تواند در تولید داخلی بسیار مؤثر باشد، اظهار داشت: دیدیم با تغییر تعرفه 150 درصد به 4 درصد شکر، 5 میلیون تن شکر وارد شد و این فشار بزرگی را به کشاورزان وارد کرد و این منجر به کاهش سطح کشت چغندر قند به یک‌سوم شد. یعنی یک سیاست می‌تواند تولید داخلی و در نتیجه امنیت غذایی را هم مخدوش نماید و یک سیاست می‌تواند حتی باعث لطمه و ضربه به صنایع غذایی گردد. این نوع سیاست‌ها خود یک عامل عمده ناامنی است و این ناامنی، ناامنی اصلی است که باید چاره‌اندیشی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: شرایط جامعه ما شرایطی است که ما نیاز به اقدام فوری برای آرامش و ثبات داریم. از نظر اینجانب باید برای ایجاد آرامش فوری به دو مسئله مهم توجه کنیم: 1- به بحث یارانه کالایی نیز فکر کنیم، چون اگر یارانه صرفاً نقدی باشد، مرتب آن یارانه کم‌ارزش می‌شود. تورم آنچنان پیشتاز است که به فاصله چندماه اثر یارانه نقدی را از بین می‌برد. ما باید کالاهای ضروری و مواد غذایی اساسی مردم را به صورت یارانه کالایی به آنها تحویل دهیم و مردم حداقل برای اقلام اساسی غذایی خود مطمئن باشند.2- تأمین اجتماعی گسترده شود یعنی مردم باید مطمئن باشند که اگر شغل خود را هم از دست بدهند مورد حمایت می‌باشند، بیمار باید بداند که سلامت و درمان او در جامعه تأمین می‌شوند نه اینکه بیمار علاوه بر درد بیماری دغدغه هزینه آن را هم داشته باشد. از این رو امنیت غذایی بخشی از امنیت جامعه و امنیت ملی است.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها