سخنان رییس جمهوری در اولین کنفرانس اقتصاد ایران

۱۳۹۳/۱۰/۱۴     |       rouhani.ir     |     سالن اجلاس سران

رییس جمهوری در اولین کنفرانس اقتصاد ایران:
اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات یابد / کشور با انزوا نمی تواند رشد مستمر داشته باشد / آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست

رئیس‌جمهور با بیان‌ این‌که در کشور ما سال‌ها و دهه‌ها است که اقتصاد به سیاست یارانه می‌دهد، تصریح کرد: اقتصاد ما هم به سیاست خارجی و هم به سیاست داخلی یارانه می‌دهد و خوب است که یک بار هم شده برعکس عمل کنیم و از سیاست داخلی و خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم تا ببینیم زندگی و معیشت مردم و اشتغال جوانان چه خواهد شد.

دکتر روحانی اظهار کرد: خوب است بعد از 36 سال یک بار هم که شده این اصل قانون اساسی را اجرا کنیم و برای مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای آنکه قانونی در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه را مستقیم به آرای مردم و همه‌پرسی بگذاریم.

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی در اولین كنفرانس اقتصاد ایران با تشریح وضعیت اقتصادی کشور در زمان آغاز به كار دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم سال گذشته كار خود را در شرایط خاص اقتصادی آغاز كرد كه تیتر آن را می توان ركود تورمی نامید و این تیتری گویا برای اقتصاد كشور در آن مقطع است.

رییس جمهوری افزود: در دو سال پیاپی رشد اقتصاد كشور منفی ۶.۸ و ۶.۹ بود و رقم تورم از مرز ۴۰ درصد عبور كرده بود و بازار پولی و شرایط ارزی متلاطم بود به گونه ای كه پیش بینی آینده را دشوار می نمود و از سوی دیگر دولت دارای بدهی های هنگفتی به نظام بانكی و پیمانكاران بود و این همه در كنار دهها مشكل اقتصادی دیگر، وضعیتی بود كه دولت در آن شرایط كار خود را آغاز كرد.

دكتر روحانی با بیان اینکه اقتصاد كشورمان در آغاز فعالیت دولت یازدهم و ماه های قبل از آن اشتغال زا نبود و در زمینه اشتغال با مشكلات فراوانی مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: با اینكه وضعیت درآمد ارزی كشور بخصوص در نیمه دوم دهه ۸۰ نسبتا بالا بود با این حال بین سال های ۸۵ تا ۹۰ اشتغال خالص تقریبا صفر بود و این نشان می دهد كه با درآمد ارزی بالا هم مشكل اشتغال حل نمی شود.

دكتر روحانی بزرگترین مشكل و معضلی كه دولت یازدهم در روز اول آغاز به كار خود با آن مواجه بود،عدم استفاده از نظرات كارشناسان دانست و اظهار داشت: بزرگترین معضل، عدم استفاده از تجربه و دانش اندیشمندان، دانشگاهیان ،صاحبنظران و كارآفرینان بود و اقتصاد کشور در آن مقطع به دنبال خود درمانی بود و عده ای داروها و مسكن هایی را در راستای خود درمانی برای اقتصاد تجویز می كردند و نتیجه خود درمانی نیز كاملا مشخص است كه چه می شود.

رییس جمهوری اضافه كرد: در حالی از نظرات اندیشمندان در اقتصاد كشور استفاده نمی شد كه حتی در اقتصاد سالم و اقتصاد دارای رشد پایدار نیز نمی شود از نظرات كارشناسان استفاده نكرد.

دكتر روحانی تصریح كرد: اولین تصمیم دولت یازدهم این بود كه در هر گامی كه بخصوص در بخش اقتصاد برمی دارد با صاحب نظران مشورت كرده و از دیدگاه های آنها استفاده نماید و معتقدیم تضارب آرا همیشه مفید است.

رییس جمهوری تاكید كرد: به همان میزان كه تعداد دانشگاهها، اساتید، دانشجویان و محققان اقتصادی افزوده شده و در عرصه های اقتصادی تحول ایجاد می شود، انتظار داریم روی میز اقتصادی دولت، راه حل های جدیدتر و كارشناسی تر و مختلف وجود داشته باشد.

دكتر روحانی در ادامه با بیان اینكه در كشور ما سال ها و دهه ها است كه اقتصاد به سیاست یارانه می دهد اظهار داشت: بیایید یك دهه هم امتحان كرده و از سیاست داخلی و خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم تا ببینیم، وضعیت زندگی، معیشت و اشتغال جوانان چگونه خواهد شد.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: یكی از اصول قانون اساسی كه از روز اول تاكنون اجرا نشده و به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی خیلی تمایل دارم تا شرایطی فراهم شود تا یك بار هم شدهآن اصل عملی شود و این است که یک مساله مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در قالب ماده قانونی یا برنامه به آرای عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود و تمایل دارم برای یك بار هم شده برای اجرای مسئله بسیار مهمی كه برای همه اهمیت دارد، از مردم سوال شود.

دكتر روحانی گفت: اقتصاد كشورمان بیشتر سیاسی است و با سیاست خارجی و داخلی تلفیق شده است.

رییس جمهوری ضرورت گرفتن مالیات از همه كسانی كه فعالیت اقتصادی دارند را مورد تاكید قرار داد و گفت: نمی شود در كشور یك نهادی كار اقتصادی انجام دهد ولی مالیات نپردازد و زمانی كه گفته می شود باید فلان نهاد هم مالیات بپردازد، ببینید كه چه بساطی راه می اندازند.

دكتر روحانی تصریح كرد: این دولت در راستای تامین مصالح ملی و مردم بدون واهمه از هیچ كس و نهادی، مسائل را پیگیری كرده و با مردم، در میان خواهد گذاشت و اگر لازم باشد برای درست اجرا شدن امور و تامین منافع مردم لایحه لازم را به مجلس ارائه خواهد كرد.

رییس جمهوری با تاكید بر اینكه اقتصاد با انحصارو رانت پیشرفت نمی كند، تصریح كرد : اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات پیدا كرده و رقابتی شود و همه دستگاه های دولتی نیز باید فعالیت های اقتصادی خود را به صورت شفاف اطلاع رسانی كنند به گونه ای كه همه مردم از آمار و ارقام و طرح های اقتصادی باخبر باشند.

دكتر روحانی افزود: اگر در اقتصاد رانت نباشد و بتوانیم با فساد مقابله كنیم ،حركت اقتصادیمان سرعت پیدا خواهد كرد.

رییس جمهوری افزود: شرایط اقتصادی كشور ما به گونه ای نیست كه اقتصادی محض باشد بلكه مسائل سیاست داخلی و سیاست خارجی و مباحث حاشیه ای در آن تاثیر دارد لذا لازم است در تصمیم گیری های اقتصادی ملاحظات زیادی را مورد توجه قرار داد تا در كنار بسته اقتصادی از آن پشتیبانی كند.

دكتر روحانی با بیان اینكه اقدامات دولت در زمینه اقتصادی از سال گذشته آغاز شده و توفیقاتی هم در این مدت داشته است، اظهار داشت: دستاوردهایی كه دولت در این مدت داشته به خاطراستفاده از نظرات اندیشمندان، كارآفرینان و صاحبان تجربه و از همه مهمتر اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی به دولت و نیز حمایت های مردم و مقام معظم رهبری است.

رییس جمهوری اضافه كرد: دولت در این مدت توانسته تورم را مهار كرده و همزمان رشد اقتصادی نیز ایجاد كند و یكی از موضوعات مهم این است كه صاحب نظران اقتصادی شرایط موجود را برای مردم تشریح كنند.

دكتر روحانی تصریح کرد: اگر در بخش اقتصادی مردم با اقدامات انجام شده همراه نباشند، شكست می خورد لذا از رسانه های عمومی درخواست می كنم که دولت را نقد كنند و اگر انتقاد سازنده باشد بسیار مفید هم است اما باید حواسمان جمع باشد و مراقب بود كه به اعتماد مردم صدمه زده نشود. اگر حركت موفقی از سال گذشته شروع شده به خاطر سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به این دولت بود و مردم قبول كردند كه این دولت بدون مشورت های علمی كاری انجام نمی دهد و اعتماد كردند كه این دولت به آنها دروغ نمی گوید اینها مسایل خیلی مهمی است كه نباید صدمه بخورد چرا كه اگر از دست بروند موفقیتی هم نخواهیم داشت.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: بعد از كنترل تورم ، در سال جاری و در دو فصل پیاپی نسبت به سال گذشته رشد بالای ۴ درصد داشتیم و این بسیار امیدوار كننده است و به رغم همه مشكلات، امسال را در شرایطی به پایان می رسانیم كه تورم به مراتب كمتر از ۲۰ درصد خواهد بود و نیز بعد از دو سال رشد منفی كه در تاریخ کشور بی سابقه بوده ،دارای رشد مثبت خواهیم بود.

دكتر روحانی تصریح كرد: باید تورم بصورت مستمر كاهنده باشد تا به نقطه قابل قبول برسیم و این بدان معنا است كه مهار تورم در سال های آتی با قوت ادامه پیدا خواهد كرد تا در سال ۹۶ كه پایان كار دولت است بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تورم یک رقمی شود.

رییس جمهوری افزود: موضوع مهمتر از مهار تورم، مسئله رشد اقتصادی است كه به فضل الهی رشد مثبت نیز آغاز شده و باید استمرار یابد.

دكتر روحانی با تاكید بر اینكه دولت به دنبال توسعه مستمر و پایدار و همه جانبه است ،ضرورت تعامل با كشورهای جهان را مورد تاكید قرار داد و گفت: تجربه زندگی سیاسی ما نشان می دهد كه كشور نمی تواند با انزوا رشد مستمر داشته باشد البته این موضوع بدین معنا نیست كه از اصول و آرمان های خود دست برداریم ضمن اینکه اساسا در روند مذاكرات كسی از اصول و آرمان ها سخن نمی گوید بلكه در آن جا اصل مهم، موضوع منافع ملی است و هر كشوری به دنبال منافع ملی خویش است.

رییس جمهوری اضافه كرد: در توافق ژنو نیز كه موفقیت و پیشرفتی داشتیم و توانستیم از بخشی از تحریم ها عبور كنیم كسی روی اصول و آرمان معامله نكرد بلكه طرفین با یكدیگر سخن گفتند و مذاکره بر مبنای فرصت ها و منافع مشترك است و اساسا مذاكرات به این معنا است كه بین خواست ما و خواست طرف مقابل پلی ایجاد شود.

دكتر روحانی تاكید كرد: اصول و آرمان ها به سانتریفیوژ ها وصل نیست بلكه به قلب، مغز و اراده ما متصل است كه باید این اتصال را هرچه بیشتر تقویت كنیم.

رییس جمهوری افزود: کارها با حمایت مردم شروع شده و به پیش خواهد رفت و این دولت در هر كجایی كه مشكل عمده ای پیدا كند به صراحت آن را برای مردم بیان خواهد كرد و به عنوان رییس جمهور تردید و واهمه ای ندارم که مشکلات را با مردم در میان بگذارم.

دكتر روحانی با بیان اینكه لازمه پیشرفت و موفقیت در تمامی مسایل، وجود هماهنگی و همكاری بین همه قوا و دستگاه ها و نهادها است اظهار داشت: چنین نیست كه همه كارها حتی در زمینه اقتصاد در دست دولت باشد و دولت به تنهایی برای آن تصمیم گیری كند. دولت، مجلس، قوه قضاییه، شورای نگهبان و همه دستگاهها در كنار هم و هماهنگ با یكدیگر می توانند، تصمیمات موفقیت آمیزی اتخاذ كنند و همه ما بایستی در سیاست های كلی از چارچوبی كه رهبر معظم انقلاب ترسیم كرده اند، تبعیت كنیم.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: عده ای چنین عنوان می كنند كه دولت به فلان وعده خود عمل نكرده است در حالی كه همه یقین داشته باشند كه هیچ وعده ای نبوده كه به مردم داده باشیم و آن را شروع نكنیم اما اینكه به پایان و نتیجه برسد نیازمند آن است كه همه با هم همكاری كنند.

دكتر روحانی ضرورت حضور مردم در صحنه و حمایت از دولت را مورد تاكید قرار داد و با بیان اینكه به رغم همه مشكلات اگر ملت بطور یكپارچه در صحنه باشند و دولت نیز مردم را صاحب اختیار بداند می توان از همه مشكلات عبور كرد و به آینده بسیار امیدوار هستم، اظهار داشت: دو اشكال عمده می تواند وجود داشته باشد یکی اینكه دولت خود را سرور بداند در حالیكه این دولت خود را خادم مردم می داند و اینكه مردم تصور كنند همه كارها بر عهده دولت است و خود را كنار بكشند در حالیكه تصمیم و اختیار اصلی با مردم است و دولت، نماینده و خادم آنها می باشد لذا باید تا روز آخر به دولت كمك كنند.

رییس جمهوری در ادامه كاهش قیمت نفت را مورد اشاره قرار داد و گفت: بی تردید اگر ایران تولید كننده ۱۰ میلیون بشكه نفت در روز بود می توانست وزن و تاثیر بیشتری در بازار نفت داشته باشد و معتقدیم در صحنه ارتباط با دنیا هر چقدر قوی تر باشیم دیرتر صدمه خواهیم دید و چنانچه در عرصه های مختلف از جمله انرژی،راه آهن، آب،برق و گاز با كشورهای مختلف ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم، امنیت ملی ما هر چه بیشتر تقویت می شود.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: یكی از مباحث كنفرانس می تواند این باشد كه برای ادامه مهار تورم، ادامه رشد اقتصادی و نیز چگونگی بودجه نویسی و موضوع یارانه ها به دولت راه حل ارائه دهد.

رییس جمهوری موضوع یارانه ها و چگونگی تشخیص افراد نیازمند از سایرین را از موضوعات مهم و قابل بررسی دانست و گفت: اینكه عده ای كه نیاز ندارند نباید یارانه دریافت كنند مورد وفاق همگانی است اما موضوع مهم این است كه چگونه می توان كسانی را كه نیاز دارند از افرادی كه نیاز ندارند ،با کمترین اشتباه تشخیص داد در حالیكه سیستم اطلاعاتی جامع و كامل برای جمعیت كشور وجود ندارد و یكی از دستورات این كنفرانس می تواند ارائه راه حل هایی در این زمینه باشد.

دكتر روحانی اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی را مورد تاكید قرار داد و گفت: متاسفانه این اصل ناقص اجرا شده و در بعضی موارد به بیراهه رفته است و باید برای چگونگی اصلاح و اجرای درست آن چاره اندیشی شود.

رییس جمهوری تصریح كرد: تا زمانی كه اقتصاد به مردم واگذار نشود درست نخواهد شد لذا باید قبل از هر چیز اقتصاد را سامان دهیم و امیدواریم این كنفرانس راه حل های راه گشایی را به دولت ارائه دهد.

دكتر روحانی اضافه كرد: باید توجه داشت كه اقتصاد را همزمان كه در حال حركت است باید اصلاح كرد و اقتصاد متوقف نمی شود و مانند ماشینی نیست كه آن را متوقف كرده و سپس به تعمیر آن اقدام كرد.

رییس جمهوری محدودیت منابع دولت و نیز توجه به عدالت را در مسیر اصلاح اقتصادی مورد تاكید قرار داد و گفت: برای پیشرفت اقتصادی نمی توان بخشی از جامعه را رها كرده و نسبت به سرنوشت آنها بی تفاوت بود. وظیفه دینی و اخلاقی به ما حكم می كند كه قشر مستضعف و بسیار كم درآمد جامعه را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

دكتر روحانی با تاكید بر اینكه اقتصاد باید اشتغال زا باشد گفت: باید بدنبال رشد مستمر، پایدار و اشتغال زا در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشیم و بجایی برسیم كه تصمیم چند كشور كوچك و یا فلان ابرقدرت و حتی خشكسالی ها نتواند به اقتصاد کشورمان صدمه بزند.

رییس جمهوری تصریح كرد: باید بدنبال اقتصاد قوی و توانمند با تكیه بر اقتصاد بومی و صادرات بیشتر باشیم و صادرات غیرنفتی باید بتدریج جای صادرات نفتی را بگیرد.

دكتر روحانی در ادامه با اشاره به وجود اندیشمندان و صاحب نظران و اقتصادانان برجسته در كشور گفت: برای عبور از مشكلات نیازمند وفاق و همدلی هستیم و باید به رشد و رونق توام با اشتغال دست پیدا كنیم بی تردید در چنین صورتی در عرصه های بین المللی و مذاكرات هم با موفقیت بیشتری به پیش خواهیم رفت.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تبریك آغاز هفته وحدت و ولادت پیامبر عزیز اسلام (ص) اظهار داشت: آیین مقدس اسلام به همان نسبت كه برمعنویت و اخلاق و آخرت تكیه دارد بر دنیا و كار و تلاش و پیشرفت مادی نیز توصیه كرده به گونه ای كه كار و تلاش برای زندگی مادی و معیشت روزمره هم وزن جهاد در راه خدا تلقی شده است.

دكتر روحانی اضافه كرد: كسی نمی تواند بگوید چون دین ما اسلام است و می خواهیم به معنویت دست پیدا كنیم پس در زمینه مادیات نیازمند توجه خاصی نیستیم بلكه معنویت با مادیات و دنیا و آخرت و كار و تلاش برای رفاه خود و جامعه در كنار اخلاق پاكی و تقوا همه در یك مسیر قرار دارد.

 

* دانلود متن کامل سخنان رئیس جمهور: PDF

 


نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها