شلیک ٢١ گلوله توپ در پای پلکان هواپیما به افتخار دکتر روحانی

۱۳۹۵/۰۱/۰۶     |       rouhani.ir     |     تهران/اسلام‌آباد

رییس جمهوری وارد پاکستان شد/ شلیک ٢١ گلوله توپ در پای پلکان هواپیما به افتخار دکتر روحانی / تهران و اسلام آباد سند راهبردی همکاری تجاری ۵ ساله امضا می‌کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر پاکستان، روز جمعه وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد.

رییس جمهوری در پایگاه هوایی نورخان از سوی نواز شریف نخست وزیر و جمعی از مقام‌های ارشد کابینه پاکستان مورد استقبال قرار گرفت.

در مراسم استقبال در فرودگاه نورخان، همزمان با پایین امدن رییس جمهوری اسلامی ایران از پلکان هواپیما، ٢١ گلوله توپ به افتخار ایشان شلیک شد و دو کودک پاکستانی نیز به نمایندگی از مردم پاکستان ،با اهدای یک دسته گل، ورود دکتر روحانی به کشورشان را خیر مقدم گفتند.

مراسم استقبال رسمی از رییس جمهوری همچنین قرار است در کاخ نخست وزیری پاکستان و پیش از آغاز مذاکرات خصوصی و امضای اسناد، انجام گیرد.

دیدار دکتر روحانی از اسلام آباد که در پاسخ به سفر سال گذشته آقای نواز شریف نخست پاکستان به تهران انجام می گیرد، فصل نوینی را در روابط ایران و پاکستان بویژه در حوزه اقتصادی می گشاید.

سند راهبردی همکاری تجاری ۵ ساله ایران و پاکستان نیز قرار است در جریان این دیدار، نهایی و امضا شود.

توسعه و تعمیق روابط دو جانبه بویژه در حوزه اقتصادی، تبادل نظر در زمینه مسایل مهم منطقه ای و بین المللی و رایزنی درباره اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی با هدف وحدت هر چه بیشتر جهان اسلام، از جمله اهداف سفر دو روزه رییس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان است.

دکتر روحانی را در این سفر وزرای خارجه، کشور، نفت، صنعت، نیرو و بهداشت و همچنین رییس کل بانک مرکزی و استاندار سیستان و بلوچستان همراهی می کنند.

امضای چندین سند و یادداشت تفاهم در حوزه های اقتصادی، علمی و فرهنگی، رسانه ای و بهداشتی و پزشکی، در برنامه کاری رییس جمهوری و هیات همراه قرار دارد.

همچنین اعضای اتاق های بازرگانی ایران و پاکستان نیز طی این سفر در همایش مشترکی، راهکارهای توسعه همکاری بخش های خصوصی را بررسی و قراردادهایی نیز امضاء می کنند.

رییس جمهوری پیش از عزیمت به پاکستان:
روابط ایران و پاکستان راهبردی است / تأکید بر توسعه مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران - اسلام آباد / همکاری‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با تروریسم به نفع دو کشور، منطقه و جهان است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز جمعه پیش از عزیمت به اسلام‌آباد برای انجام سفری دو روزه به پاکستان و دیدار و گفتگو با مقامات این کشور در گفتگو با خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد تهران، گفت: کشور پاکستان با مردمانی بزرگ و اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی برای جمهوری اسلامی ایران کشوری حائز اهمیت است.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از آغاز استقلال پاکستان همواره روابط خوبی را با این کشور داشته و امروز مناسبات دو کشور راهبردی است.

دکتر روحانی سفر به پاکستان را در پاسخ به دو سفر نخست وزیر این کشور به ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آماده توسعه و گسترش مناسبات و روابط با پاکستان است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور، افزود: در زمینه روابط اقتصادی ایران می‌تواند تأمین کننده انرژی از جمله نیازهای نفت، گاز و برق برای پاکستان باشد که در این زمینه در حال حاضر همکاری‌ها و قراردادهایی وجود دارد که باید گسترش پیدا کند.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت برقراری امنیت در مرزهای مشترک ایران و پاکستان، خاطرنشان کرد: در این راستا باید موافقت‌نامه امنیتی که بین دو کشور وجود دارد هر چه سریعتر عملیاتی و اجرایی شود تا ما بتوانیم امنیت مرزهای شرقی خود را بهتر تأمین کرده و در راستای توسعه استان سیستان و بلوچستان فعالیت کنیم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به این که ایران و پاکستان دو کشوری هستند که می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های خود در بخش حمل و نقل شرق را به غرب متصل کنند گفت: ایران و پاکستان در زمینه حمل و نقل و ترانزیت می‌توانند همکاری‌های گسترده‌تری با هم داشته باشند و پروژه‌های مشترک دو کشور در این بخش باید به ثمر برسد.

دکتر روحانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان فرهنگ نزدیک و مشترکی با هم دارند و امروز زبان و خط فارسی در بسیاری از اقوام این کشور متداول و کتب ایرانی در مدارس علمی و دینی آنها مورد استناد و توجه است که باید در زمینه گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور نیز تلاش کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و پاکستان به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان می‌توانند با همکاری نزدیک خود در سازمان‌های بین‌المللی در زمینه امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند و قطعاً این همکاری به نفع دو کشور، منطقه و جهان خواهد بود، چرا که امروز تروریسم معضلی جهانی است.

گفتنی است رییس جمهوری با بدرقه رسمی معاون اول رییس جمهور تهران را به مقصد اسلام آباد ترک کرد.

در مراسم بدرقه رسمی دکتر روحانی رییس جمهوری در سفر به پاکستان، دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل و جمعی از وزرا و اعضای هیأت دولت حضور داشتند.

وزرای امور خارجه، کشور، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس کل بانک مرکزی و استاندار سیستان و بلوچستان رییس جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها