دیدارهای مقامات عالی‌رتبه آذربایجان، افغانستان، الجزایر، اندونزی، عمان، سنگال و برونئی با رئیس جمهوری ایران

۱۳۹۵/۰۱/۲۶     |       rouhani.ir     |     حاشیه اجلاس سران

دیدارهای مقامات عالی‌رتبه کشورهای آذربایجان، افغانستان، الجزایر، اندونزی، عمان، سنگال و برونئی با رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی

"الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان، "عبدالله عبدالله" رییس اجرایی دولت افغانستان، "عبدالقادر بن صالح" رییس مجلس سنای الجزایر، "محمد یوسف کلا" معاون رییس جمهور اندونزی، "یحیی بن محفوظ المنذری" رییس مجلس عمان، "ماکی سال" رییس جمهوری سنگال و "سید سلطان حسن البولکیا" پادشاه برونئی در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی با دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کردند.


دکتر روحانی در دیدار رییس جمهوری آذربایجان:
مشکلات منطقه ای باید از طریق گفتگو و جلوگیری از دخالت بیگانگان حل و فصل شود / تاکید بر توسعه پرشتاب همکاری های دوجانبه و منطقه ای تهران – باکو

رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار "الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان بر تحکیم و توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری های تهران- باکو و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود دو کشور در این راستا تاکید کرد.

دکتر روحانی در این دیدار با اشاره به اراده جدی طرفین بر گسترش همه جانبه روابط اظهار امیدواری کرد با تلاش و مساعی بیشتر مسئولان دو کشور شاهد توسعه پرشتاب مناسبات و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی ایران و جمهوری آذربایجان باشیم.

رییس جمهوری همچنین بر تلاش در راستای اجرایی و عملیاتی شدن اسناد و توافقنامه‌های موجود میان دو کشور و ایجاد بستر مناسب برای همکاری و فعالیت کارآفرینان و بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت حل و فصل اختلافات و مشکلات منطقه ای از طریق گفتگو و مذاکره و جلوگیری از دخالت بیگانگان، اظهارداشت: تلاش ها باید برای پایداری آتش بس در منطقه قره باغ متمرکز شود.

رییس جمهوری اظهار داشت: همه کشورهای منطقه باید در مسیر مبارزه با تروریسم، افراطی گری و خشونت به عنوان تهدیدی جمعی و منطقه ای، در کنار هم قرار گیرند.

"الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و دوستانه دو کشور در همه زمینه ها، بر تعهد آذربایجان بر اجرای توافقنامه و اسناد همکاری میان دو کشور تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از بهترین و نزدیکترین دوستان و همسایگان آذربایجان است و افق بسیار روشنی در فراروی روابط دو کشور گشوده شده است.

 

رییس جمهوری در دیدار رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان:
ایران همواره در کنار ملت و دولت افغانستان بوده و خواهد بود / تاکید بر ارتقاء روابط بخش های خصوصی و گسترش همکاری کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دو کشور

رییس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه "جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت افغانستان بوده و خواهد بود"، گفت: تلاش برای تعمیق و تحکیم هر چه بیشتر روابط دو ملت و دو دولت ایران و افغانستان ضروری است.

دکتر روحانی در دیدار "عبدالله عبدالله" رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با وی؛ روابط دیرینه، اشتراکات فرهنگی و نزدیکی دو ملت را برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: ملت افغانستان در طول سال‌های متمادی سختی‌های فراوانی را متحمل شدند، اما در مسیر استقلال و امنیت خود پایدار بودند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌ها و روابط تهران – کابل برای دستیابی به منافع مشترک دو ملت، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار توسعه ثبات و آرامش در افغانستان است و همیشه در کنار مردم این کشور خواهد بود.

دکتر روحانی ارتقاء روابط بخش های خصوصی و گسترش همکاری کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایران و افغانستان را گامی مهم در استحکام روابط دو کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تلاش طرفین شاهد ارتقاء سطح مناسبات دو کشور باشیم.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در این دیدار با تقدیر از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های دولت و ملت ایران از مردم افغانستان بویژه در دوران سختی‌ها و دشواری‌ها، گفت: اراده افغانستان بر توسعه هر چه بیشتر روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران و اجرای توافقات میان دو کشور است که امیدواریم با فعال شدن کمیسیون مشترک ایران و افغانستان، روند همکاری‌های دو کشور شتاب بیشتری بگیرد.


دکتر روحانی در دیدار رییس مجلس سنای الجزایر:
روابط تهران – الجزیره رو به توسعه است / برای حل مشکلات راهی جز همفکری و همکاری جمعی وجود ندارد

رییس‌ جمهوری فضای بوجود آمده پس از رفع تحریم‌ها علیه ایران را فرصتی مناسب برای جهش در روابط همه جانبه و سطح همکاری ایران و الجزایر دانست و بر گسترش مناسبات دوستانه و برادرانه دو کشور تأکید کرد.

دکتر روحانی در دیدار "عبدالقادر بن صالح" رییس مجلس سنای الجزایر با وی، ضمن اشاره به اینکه اندیشه انقلابی و مبارزه مردم الجزایر جایگاه خاصی نزد ملت ایران دارد و همواره روابط قلبی مستحکم و پایداری بین دو ملت برقرار بوده است، گفت: امروز دو کشور دیدگاه‌های نزدیک و مشترکی نسبت به مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی دارند و روابط تهران – الجزیره رو به توسعه است.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر ضرورت حفظ ثبات، صلح و آرامش در همه مناطق جهان، خاطر نشان کرد: بسیاری از مناطق جهان از جمله شمال آفریقا سالهاست با مشکلات پیچیده‌ای مواجه هستند و دخالت بیگانگان و اقدامات گروه‌های تروریستی معضلات متعددی را بوجود آورده است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز بر همگان ثابت شده اگر با افراطی‌گری، خشونت و تروریسم مقابله نشود، به دیگر مناطق سرایت خواهد کرد، گفت: برای حل مشکلات راهی جز همفکری و همکاری جمعی وجود ندارد.

رییس‌ جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران از توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها با الجزایر استقبال می‌کند.

"عبدالقادر بن صالح" رییس مجلس سنای الجزایر  نیز در این دیدار که عصر پنجشنبه انجام شد، ضمن تجلیل و تقدیر از مواضع  اصولی و سخنرانی دکتر روحانی در سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی، گفت: ایران و الجزایر در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مواضع نزدیکی به یکدیگر دارند که این نشأت گرفته از باورهای دو ملت و دو کشور است.

رییس مجلس سنای الجزایر دخالت بیگانگان را عامل اصلی مشکلات منطقه دانست و بر دفاع از حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خود و عدم دخالت دیگر کشورها در امور داخلی کشورهای منطقه تأکید کرد.

بن صالح همچنین خواستار ایجاد روابط همه جانبه و ممتاز الجزایر با جمهوری اسلامی ایران شد.


رییس جمهوری در دیدار معاون رییس جمهور اندونزی:
شرایط برای جهش در همکاری‌های اقتصادی ایران و اندونزی فراهم است/ احقاق حقوق ملت فلسطین، ضرورت و پایه اصلی ثبات در منطقه است

رییس‌ جمهوری، روابط ایران و اندونزی را رو به گسترش و مثبت ارزیابی و بر توسعه همه جانبه مناسبات تهران – جاکارتا تأکید کرد.

دکتر روحانی در دیدار "محمد یوسف کلا" معاون رییس جمهور اندونزی با وی،  با اشاره به اینکه امروز شاهد دوران جدیدی در روابط خوب دو کشور هستیم، خاطر نشان کرد: رایزنی و رفت و آمد مقامات و مسئولان ایران و اندونزی، مناسبات دوجانبه را تسریع می‌کند و امیدواریم در حوزه همکاری‌های اقتصادی، گام های  جدی و تازه‌ای از سوی دو کشور برداشته شود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به مذاکرات سال گذشته روسای جمهوری ایران و اندونزی در جاکارتا و رایزنی در زمینه طرح‌ها و همکاری‌های متعدد میان دو کشور، اظهار داشت: امروز با برداشته شدن تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی، بستر لازم برای ایجاد یک تحرک و جهش در همکاری‌های اقتصادی دو کشور فراهم شده که باید با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، از این فرصت برای توسعه روابط در همه عرصه‌ها استفاده کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایران و اندونزی در زمینه‌های گوناگون از جمله انرژی و صنایع، گردشگری، همکاری‌های علمی، فرهنگی و تحقیقاتی پتانسیل‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌ها با یکدیگر دارند؛ بر ضرورت فراهم کردن شرایط مناسب برای ارتباط بهتر بخش‌های خصوصی دو کشور با یکدیگر تأکید کرد.

رییس‌ جمهوری با تقدیر از تلاش‌های اندونزی برای احقاق حقوق ملت فلسطین، این مسأله را  ضرورت و پایه اصلی ثبات در منطقه دانست و اظهار داشت: همکاری ایران و اندونزی در حل و فصل مسایل منطقه‌ای، مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم که معضلی برای اسلام و جهان شده است، بسیار تأثیرگذار و مهم خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: تلاش برخی کشورهای غربی برای ایجاد گروه‌های تروریستی و استفاده از آنها در راستای اهداف سیاسی، امروز به تهدیدی علیه خودشان تبدیل شده و متأسفانه با وجود این تجربه، برخی کشورهای منطقه نیز در صدد استفاده ابزاری از تروریسم برآمده‌اند.

محمد یوسف کلا معاون رییس جمهور اندونزی نیز در این دیدار موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با ۱+۵ و رفع تحریم‌ها را تبریک گفت و افزود: موفقیت ایران این امکان را بوجود آورده تا از ظرفیت‌‌های بزرگ همکاری با ایران در راستای تقویت روابط همه جانبه میان دو کشور استفاده کنیم.

معاون رییس جمهور اندونزی با بیان اینکه جاکارتا و تهران همواره حامی روابط صلح‌آمیز و همکاری میان کشورهای اسلامی بوده‌ اند، گفت: دو کشور بر مبارزه ریشه‌ای و فرهنگی با افراطی‌گری و تروریسم تأکید دارند و کشورهای بزرگ اسلامی و سازمان‌هایی نظیر سازمان همکاری اسلامی باید در این زمینه فعال‌تر عمل کند.

یوسف کلا همچنین بر ضرورت توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی و همکاری‌های آموزشی و فرهنگی تأکید کرد.

وی در پایان از دیدار رییس جمهوری اندونزی از کشورمان در آینده نزدیک خبر داد.


رییس جمهوری در دیدار رییس مجلس عمان:
اراده ایران بر توسعه روابط همه جانبه با عمان استوار است / مواضع خردمندانه عمان در تحولات منطقه‌ای، قابل تقدیر است

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران روابط ایران با عمان را دارای ریشه تاریخی و عمیق دانست و افزود: باید از ظرفیت‌های خوب دو کشور برای توسعه مناسبات همه جانبه در راستای منافع دو ملت و منطقه به خوبی استفاده شود.

دکتر روحانی در دیدار "یحیی بن محفوظ المنذری" رییس مجلس الدوله عمان با وی، ضمن بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و عمان در مسایل گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی همواره در کنار و حامی یکدیگر بوده‌اند، گفت: عمان در میان همسایگان برای ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و مواضع خردمندانه عمان در دوران ها و تحولات منطقه‌ای، قابل تقدیر است.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: روابط صمیمی و مثبت دو کشور با توجه به جایگاه استراتژیکی که در اختیار دارند، می‌تواند کمک شایانی به تقویت صلح، ثبات و توسعه منطقه کند.

دکتر روحانی با مثبت ارزیابی کردن رایزنی‌ها و همکاری‌های ایران و عمان در موضوعات گوناگون گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط همه جانبه با عمان استوار است و در این راستا توافق‌ها و اسناد موجود میان دو کشور باید هر چه سریع‌تر عملیاتی شود.

یحیی بن محفوظ المنذری رییس مجلس الدوله عمان نیز در این دیدار روابط دو کشور را عمیق و صمیمی برشمرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان کشوری دوست، همسایه و صادق در کنار عمان بوده است و با عنایت به تأکیدات سلطان عمان هیچ مانعی در توسعه روابط دو کشور وجود ندارد.

رییس مجلس عمان با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس کشورش از توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می‌کنند، اظهار امیدواری کرد با گسترش روابط و ارتباط مقامات و مسئولان دو کشور بتوانیم از ظرفیت‌های گسترده برای توسعه روابط تهران – مسقط استفاده  کنیم.

دکتر روحانی در دیدار رییس جمهوری سنگال:
توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آفریقایی برای ایران حائز اهمیت است / گسترش اختلافات و استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی، توطئه بزرگ دشمنان علیه مسلمانان است

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط دوستانه و خوب ایران و سنگال بر تلاش دو کشور برای استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت به وجود آمده پس از برجام در راستای تأمین منافع مشترک و جهان اسلام تأکید کرد.

دکتر روحانی در دیدار "ماکی سال" رییس جمهوری سنگال خاطرنشان کرد: توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آفریقایی برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و در این راستا آماده گسترش روابط در بخش‌های مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی، پزشکی و بهداشتی با سنگال هستیم.

رییس‌ جمهوری همچنین بر همکاری و رایزنی تهران – داکار در موضوعات بین‌المللی از جمله امنیت منطقه و شمال آفریقا تأکید کرد.

دکتر روحانی تقویت وحدت اسلامی را از وظایف مهم سازمان همکاری اسلامی در شرایط کنونی دانست و ادامه داد: امروز دشمنان مسلمانان در صدد ایجاد توطئه‌ای بزرگ هستند که به واسطه آن از یک سو اختلاف و تفرقه را در جهان اسلام گسترش داده و از سویی دیگر گروه‌های تروریستی مدعی اسلام را مورد استفاده ابزاری قرار دهند.

رییس‌ جمهوری گسترش تروریسم و خشونت در دنیای اسلام را تأسف بار دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر مبارزه با تروریسم به کشورهای درخواست کننده کمک کرده است و این در حالی است که باید برای شکست تروریست‌ها برخوردی جدی و همگانی داشته باشیم.

«ماکی سال» رییس جمهوری سنگال نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقمندی بر توسعه روابط مستحکم با جمهوری اسلامی ایران، خواستار حضور هیأت‌های اقتصادی کشورمان در سنگال، برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات میان دو کشور شد. رییس‌ جمهوری سنگال، جمهوری اسلامی ایران را کشوری قدرتمند با تمدن و فرهنگی بزرگ دانست و با تقدیر از مواضع و سخنان رییس جمهوری در سیزدهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی گفت: گروه‌های ترویستی هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و ما با افتخار آماده همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و خشونت هستیم.


رییس جمهوری در دیدار پادشاه برونئی دارالسلام:
ایران و برونئی برای توسعه روابط و همکاری ها اراده جدی دارند / تاکید بر ضرورت اقدامات فرهنگی مشترک برای معرفی و گسترش چهره واقعی اسلام

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اراده جدی برای توسعه روابط و همکاری ها میان ایران و برونئی دارالسلام، اظهار امیدواری کرد: همکاری‌های دو کشور در زمینه مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و در سطح جهان اسلام ارتقاء پیدا کند.


دکتر روحانی در دیدار "سید سلطان حسن البولکیا" پادشاه برونئی، روابط دوستانه و خوب دو کشور را پایه‌ای برای توسعه همه‌جانبه مناسبات برشمرد و افزود:تهران – سری بگاون می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله خدمات فنی مهندسی، انرژی و پتروشیمی و حل و فصل مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مانند مبارزه با تفکرات افراطی همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

رییس‌ جمهوری ارتباط بخش‌های خصوصی و کارآفرینان دو کشور را در توسعه مناسبات حائز اهمیت دانست و افزود: گسترش روابط ایران و برونئی می‌تواند نقش مؤثری در نزدیکتر شدن روابط ایران با اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا ( آ.س.آن) داشته باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر این که باید برای معرفی اسلام واقعی به جامعه جهانی به ویژه نسل جوان دنیای اسلام اقدامات فرهنگی مشترک داشته باشیم تا بتوانیم اسلام برادری، رحمت و دوستی را گسترش دهیم؛ گفت: امروز عده‌ای که هیچ ارتباطی با اسلام، قرآن و سنت پیامبر (ص) ندارند چهره خشنی از اسلام ارائه می‌کنند که نباید اجازه دهیم آنها در این مسیر موفق شوند.

سیدسلطان حسن البولکیا پادشاه برونئی نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رییس‌جمهوری کشورمان گفت: تمدن، فرهنگ و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیبای ایران همواره مورد توجه مردم برونئی بوده است.

پادشاه برونئی با اشاره به زمینه‌های گوناگون توسعه همکاری‌ها میان دو کشور خواستار گسترش روابط و مناسبات همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.

پادشاه برونئی با اشاره به این که امروز افراطی‌گری و تروریسم به عنوان چالشی مشترک برای همه کشورهای اسلامی مطرح است، گفت: باید در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری همکاری‌های خود را ارتقا دهیم تا چهره واقعی اسلام به جهان شناسانده شود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها