آزادی مردم با سلیقه افراد نمی‌تواند محدود شود

۱۳۹۵/۰۲/۰۱     |       rouhani.ir     |     هیأت دولت

رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:
آزادی مردم با سلیقه افراد و آیین‌نامه برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود / حق دخالت در زندگی خصوصی و عمومی مردم را نداریم / قدردانی از استقبال گرم مردم استان سمنان از کاروان دولت تدبیر و امید/ فردا پدران با فرزندان خود سخن بگویند

رییس جمهوری با تبریک میلاد امیرالمومنین علی (ع )، زندگی فردی و حکومتی ایشان را الگوی بی بدیلی برای همگان دانست و درس آموزی از مکتب این امام همام را در عرصه های مختلف بویژه عدالت ورزی، توجه به رضایت و آزادی مردم و مبارزه با فساد، مورد تاکید قرار داد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با برشمردن ویژگی های ممتاز شخصیت نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت اظهارداشت: مولای متقیان علی (ع) تربیت یافته مستقیم مکتب پیامبر عظیم الشان (ص) بودند و همچنین ایشان شخصیتی است که همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است که هیچ کسی در آن تردیدی ندارد.

رییس جمهوری در تبیین سومین ویژگی منحصربه فرد امام علی(ع) گفت: سومین ویژگی را می توان در تاریخ و دوران های مختلف زندگی سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و دینی امام علی (ع) مشاهده نمود و افتخار ما این است که در میان الگوهایی که برای حکومتداری وجود دارد ۲ الگوی برتر حکومت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و مولای متقیان علی (ع) را داریم.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت درس آموزی از زندگی فردی و حکومتی امام علی (ع) اظهارداشت: امیرالمومنین علی (ع) به حق باید در همه زمینه ها امام و راهبر ما باشد و پیرو علی (ع) بودن، افتخار بزرگی است.

رییس جمهوری با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت المال در نگاه امام علی (ع) گفت: مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جائز نمی دانستند.

رییس جمهوری تاکید کرد: مولای متقیان علی(ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به مولفه آزادی در حکومت امام علی (ع )اظهار داشت: در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمومنین(ع ) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و بخوبی به همه بیاموزد که مخالفین تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟

رییس جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی (ع) با فساد اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین علی (ع) در زمینه فساد با هیچ کس مماشات نمی کرد و قاطعانه در برابر فساد می ایستاد و نمی گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی (ع) به این معناست که راه آن امام، بطور تمام و کمال ادامه یابد.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به کلام پیامبر اسلام(ص) به امام علی (ع) مبنی بر اینکه ما پدران امت هستیم ، اظهارداشت: این جمله بدین معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می کنند از جایگاه پدرانه ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه "چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با  اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد"، تصریح کرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاها نمی تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می تواند چارچوب هایی در این زمینه داشته باشد.

رییس جمهوری تاکید کرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.

رییس جمهوری با اشاره به نامگذاری روز میلاد امام علی (ع) بعنوان روز پدر گفت: این روز را به همه پدران عزیز تبریک و تهنیت می گویم.اگرچه فرزندان باید از پدر و مادر خود اطاعت کنند اما در عین حال پدران هم باید شرایط زمان را مدنظر قرار دهند. امروز متاسفانه شکاف نسلی در جامعه ایجاد شده به گونه ای که والدین و فرزندان گاهی حرف یکدیگر را لمس نمی کنند. لذا باید شکاف های اجتماعی را مدنظر قرار داده و با فرزندان خود رابطه نزدیک تری برقرار کنیم و فردا که به عنوان روز پدر نامگذاری شده است زمانی را به شنیدن حرف های فرزندان خود اختصاص دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از استقبال گرم مردم استان سمنان از کاروان دولت تدبیر و امید اظهارداشت: تواضع ، مهربانی و محبت مردم بخاطر نظام اسلامی است  و ما خادم مردم هستیم و باید به وظیفه خدمتگزاری خود به خوبی عمل کنیم. این مسئولیت بزرگترین افتخاری است که نصیبمان شده که باید لحظه به لحظه آنرا مغتنم بشماریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه اگر نعمتی با مجاهدت و حضور و تلاش مردم و با هدایت های رهبری عزیز بوجود آمده را باید قدر دانسته و کفران نعمت نکرد، گفت : فضای برجام را باید قدر بدانیم و شکرگزار نعمت های الهی باشیم و از آن بیشترین استفاده را بکنیم. اما متاسفانه عده ای کفران نعمت می کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "در عین حال باید بر عملکرد طرف مقابل نظارت و راستی آزمایی داشته باشیم"، گفت: اگر از طرف مقابل کندی و کاستی ببینیم حتما باید برخورد جدی کرده و تذکر دهیم و حتی اگر وظیفه بالاتری هم داشتیم انجام دهیم و این از مسلمات است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امسال باید اقتصاد مقاومتی در عمل اجرا شود، گفت: برجام شرایط را برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی هر چه بیشتر مهیا کرده است که باید از آن به بهترین نحو استفاده کنیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به  گزارش استاندار خراسان جنوبی از وضعیت این استان اظهار داشت : استان های محروم و کویری کشور شرایط خاصی دارند و لازم است که دولت کمک های بیشتری به این مناطق داشته باشد و باید به استان های محروم بویژه استان خراسان جنوبی توجه ویژه ای داشت و همه وعده های دولت درخصوص این استان عملیاتی شود.

دکتر روحانی در ادامه لزوم توجه بیشتر به آبادانی و توسعه استان های شرقی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اعتباراتی که در شرق کشور هزینه می شود غیر از توسعه این مناطق و ایجاد توازن منطقه ای از لحاظ امنیت ملی و توسعه عمیق در محور شرق بسیار حائز اهمیت است و دولت تمام توان خود را برای توسعه این مناطق بکار گرفته و خواهد گرفت .

مصوبات جلسه:

آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی در ایران اصلاح شد/ شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تعیین شد/ گزارش استاندار خراسان جنوبی به هیات دولت از اجرای طرحهای مصوب سفر دکتر روحانی به این استان

در جلسه هیات دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهور، استاندار خراسان جنوبی با ارایه گزارشی در خصوص وضعیت کشاورزی، صنعت، تجارت خارجی، حمل و نقل و مسکن استان ، آخرین اقدامات انجام شده در زمینه طرح های مصوب سفر رییس جمهور به خراسان جنوبی را تشریح کرد.

بر اساس این گزارش ، میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی در سال 94 نسبت به سال 92 با 11 درصد رشد همراه بوده که شامل رشد سه درصدی در تعداد طرح ها و رشد 83 درصدی در زمینه اشتغال و افزایش 36 درصدی میزان خرید گندم است.

همچنین در بخش صنعت و معدن نیز این استان دارای رشد 245 درصدی در زمینه سرمایه گذاری در بخش صنعت در سال 94 نسبت به سال 92 بوده که به تبع آن تعداد طرح ها و اشتغال در این بخش به ترتیب با رشد 46 و 43 درصدی همراه است. همچنین در زمینه سرمایه گذاری در بخش معدن، این استان در سال 94 نسبت به سال 92، 50درصد رشد داشته است.

احداث و بهره برداری از 95 کیلومتر باند دوم راه های مواصلاتی استان، احداث و بهره برداری از 440 کیلومتر راه روستایی در سطح استان، اجرای روکش آسفالت حدود یکهزار و 190 کیلومتر از راه های مواصلاتی استان و تکمیل عملیات زیرسازی 200 کیلومتر بزرگراه در استان از مهمترین اقدامات انجام شده در این استان در حوزه حمل و نقل است. در بخش مسکن استان نیز از تعداد 31 هزار و 246 واحد مسکن مهر تعهد شده، تاکنون تعداد 28 هزار و  418 واحد افتتاح و تنها تعداد دو هزار و 828  واحد باقی مانده که تاکنون با رشد فیزیکی 75 درصدی همراه بوده است.

تهیه طرح هادی برای 30 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان در دو سال اخیر، اجرای طرح های روستایی برای 28 درصد روستاهای بالای 20 خانوار و مقاوم سازی 5000 واحد مسکن روستایی از دیگر اقدامات صورت گرفته در بخش مسکن استان است.

همچنین استاندار خراسان جنوبی به اقدامات ستاد استانی راهبری و مدیریتی اقتصاد مقاومت جهت پیگیری حل مشکلات واحدهای تولیدی استان واگذاری طرح ها و پروژه ها اشاره و مباحث مورد نظر را در این زمینه بیان کرد.

از دیگر مصوبات روز چهارشنبه هیات وزیران، اصلاح آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی در ایران بود. این آیین نامه با هدف رفع مشکلات ثبت نام و ادامه تحصیل برخی از کودکان اتباع خارجی به ویژه کودکان افغانی و در راستای دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ کودک افغانی نباید از تحصیل باز بماند، اصلاح و به تصویب رسید.

تعیین شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، از دیگر مصوبات این جلسه هیات وزیران بود، این وظایف شامل سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان، حمایت و تامین منابع حوزه های علوم، تحقیقات و فناوری و نیز هماهنگی ، پایش و ارزیابی است.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها