روزنوشت: ایران زلزله‌خیز و رسالت‌های ما

زلزله غیرمترقبه است، اما مدیریت آن اصلاً غیرمترقبه نیست

هنوز از اندوه تلفات و ضایعات زلزله ٦/١ ریشتری بوشهر نرسته بودیم که خبر زلزله ٧/٥ ریشتری سراوان رسید و همگان را نگران ساخت. اگرچه این زلزله در کشور ما تلفات جانی چندانی نداشت اما شماری از شهروندان خواهر و برادر پاکستانی‌مان را عزادار نمود.

اکنون که این یادداشت را می‌نویسم سایت جغرافیایی و زمین‌شناختی USGS اعلام کرده که همین امروز صبح و در همین نقطه دو زلزله دیگر (پس‌لرزه) به شدت ٥/٧ و ٤/٨ ریشتر در ساعات ٧:٤٥ و ٩:٢٣ در اعماق ٦٨ و ٥٤ کیلومتری سطح زمین اتفاق افتاده است.

آمار مؤسسه فوق نشان می‌دهد که در هفته منتهی به زلزله سراوان، متجاوز از ٣٠٠ زلزله در نقاط مختلف جهان اتفاق افتاده که ٦٣ مورد آنها بالاتر از ٤/٦ ریشتر بوده است. اگر این آمار را در کنار این حقیقت بگذاریم که ایران بر روی کمربند زلزله جهانی واقع شده است، می‌توانیم درجه خطر را بهتر درک کنیم.

متأسفانه باید بگویم که این حساسیت، توسط دولت ما به اندازه کافی لمس نشده است. حساسیت داشتن نسبت به خطری که در حد یک فاجعه است، نمی‌تواند و نباید در تدارک تعدادی اکیپ پزشکی، کمک‌های اولیه، چادر و ترابری نیروهای امداد خلاصه شود. کشورهای دیگر به نسبت زلزله‌خیزی، این حساسیت را در معنای واقعی (و نه صرفاً امدادی)، فهمیده و آن را وارد برنامه‌های اجرایی خود نموده‌اند. ژاپن از این نظر، یک الگوست و واقعا جا دارد که تجارب ژاپنی‌ها، مدل‌سازی شده و در کشور ما پیاده‌سازی گردد. اما چرا در کشور ما وضع، این‌طوری است؟ چرا باید در پایان دولتی که به اندازه تمام دولت‌های پیشین، عایدات ارزی داشته و از بیشترین حمایت‌ها برخوردار بوده، هنوز شاهد باشیم که اکثر خانه‌های روستایی و حتی شهری در معرض ویرانی در یک زلزله پر قدرت باشد. چرا کارهای زیربنایی در این خصوص به حدی انجام نشد که وحشت از زلزله در میان مردم را همانند کشورهای پیشرفته کاهش دهد.

زلزله غیرمترقبه است، اما مدیریت آن اصلاً غیرمترقبه نیست. می‌توان با فکر و تدبیر به استقبال آن رفت.

تاریخ روزنوشت : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها